Чому в Україні дорожчає електроенергія і коли прийдуть нові платіжки

  390

  Діючі тарифи на електроенергію для українців не відповідають економічно обґрунтованому рівню, у всякому разі так вважають у Національній комісії в сферах енергетики і компослуг (НКРЕКП). Оптові ціни комісія переглядає регулярно. Середня оптова ціна на цей рік зросла на 14,4%, також підвищили тарифи обленерго для всіх, крім побутових споживачів.

  До того ж, в Україні очікується введення RAB-тарифів, які також вплинуть на вартість “струму”. Електроенергія дорожчає через інфляцію, девальвацію гривні та зростання цін на паливну складову, тобто вугілля і газ.

  Детальніше про те, як і чому в Україні дорожчає “ток” і коли можемо отримати нові платіжки, – читайте в матеріалі “Обозревателя“.

  Як формується тариф на електроенергію для українців

  У минулому році на компенсацію різниці між реальною вартістю електроенергії для українців і фактичним тарифом витратили 32 млрд грн. І заплатили за це промислові спожили. При цьому вони в свою чергу рано чи пізно включать додаткові витрати на комуналку в кінцеву вартість продукції.

  Як пояснюють в НКРЕКП, тариф на “світло” для українців залежить від чотирьох чинників: оптової ціни, вартості передачі, транспортування та нормативних витрат в мережах. І все, крім витрат в мережах, подорожчало. Так, в кінці 2017-го середньорічну оптову ринкову ціну на електроенергію на цей рік підвищили до 1,562 грн / МВт * год (без ПДВ). А це на 14,4% дорожче, ніж в попередньому році. І оптова ціни – близько 66% в кінцевій ціні електроенергії для населення.

  З чого складається тариф на електроенергію для українців

  Зросли і тарифи на розподіл електроенергії. В “Урядовому кур’єрі” вже опублікували десяток постанов комісії, згідно яких в середньому тарифи розподільчих компаній збільшили на 20%. Розподільники – компанії, які займаються доставкою “струму” в оселі українців (обленерго).

  Також чергова хвиля підвищення тарифів обленерго очікувалася у зв’язку з веденням стимулюючого тарифоутворення (RAB-тарифи). Простіше кажучи, комісія планує дозволити власникам енергокомпаній отримувати додатковий прибуток на старі і нові активи.

  Це дозволило б отримати кошти на модернізацію і ремонт. Як відомо, левова частина українських електромереж зношена. З проханням перейти на RAB-тарифи вже звернулися в НКРЕКУ “Чернігівобленерго”, “Одесаобленерго”, “Львівобленерго”, “Прикарпаттяобленерго” і “Сумиобленерго”. Для деяких категорій споживачів їх тарифи можуть вирости в кілька разів. Нові ціни можуть вступити в дію вже в квітні. Однак, ряд ЗМІ, посилаючись на власні джерела, заявили, що комісія може відкласти це рішення.

  До речі, в НКРЕКП вже підрахували, скільки має коштувати електроенергія, згідно “економічно обґрунтованого тарифу”. Якщо зараз ціна на 1 кВт * год (при споживанні понад 100 кВт * год) становить 1,68 грн. “Правильна” ціна – 2,51 грн. Тобто практично в 1,5 рази дорожче. Але підвищувати вартість електроенергії для українців цього року не будуть.

  Такі плани перенесли до літа наступного року. Тоді в Україні, за планом, запрацює ринок електроенергії. Можливо, компанії зможуть конкурувати між собою і з часом чесна конкуренція змусить знижувати витрати в мережах і утримувати відносно невисокі тарифи.

  Скільки коштує електроенергія в Україні і в країнах ЄС

  Економічно обгрунтована вартість електроенергії зростає з кожним роком. Якщо в цьому році вона становить 2,51 грн за кВт * год, то в минулому була трохи менше 2 грн. Припустимо, що собівартість електроенергії за рік не зміниться, тоді вже в наступному році цифри в платіжках можуть вирости в середньому на 90-100 грн. Так, згідно з соціальними нормативами, в середньому сім’я витрачає 150 кВт * год електроенергії на місяць. При такому обсязі “струму” платіжка може “додати” 85-86 грн. Якщо витрачати 300 кВт * год, то сума в платіжках може бути майже на 200 грн більше.

  Чотири кита подорожчання

  Оптові ціни, а разом з тим і економічно обгрунтований тариф для населення, зростають через інфляцію, девальвацію гривні, зростання зарплат, а також подорожчання газу і вугілля. Як відомо, ціна на вугілля в Україні визначається на основі формули API2 + фрахт. API2 – індекс, який характеризує ціни на вугілля для основних європейських споживачів на хабі, фрахт – перевезення морським шляхом.

  Згідно з даними НКРЕКУ, імпортне вугілля зросло в ціні на 38,3%, газ – 16,7%. Крім того, майже на 29% підвищили зарплати в промисловості.Всі ці фактори впливають на зростання економічно обґрунтованих цін. До слова, ряд експертів і політиків виступили проти прив’язки цін на українське вугілля до індексу API2 (так званий Роттердам +). З одного боку, представники енергетичної галузі заявляють про те, що ціни на їхню продукцію повинні відповідати європейським. Мовляв, це дозволяє підприємствам залишатися конкурентоспроможними, інвестувати в модернізацію і розвиток. З іншого боку, собівартість українського вугілля нижча за європейський.

  “Оптові ціни на електроенергію в країнах, з якими Україна з’єднана міждержавними перетинами, іноді менші, ніж ціни, за якими продають електроенергію теплові електростанції. Отже, на сьогоднішній день в Україні є технічна можливість імпорту електроенергії і його економічна доцільність, проте наявні високі адміністративні бар’єри для входження імпортерів на ринок “, – йдеться в заяві Антимонопольного комітету, яка опублікована на офіційному сайті відомства.

  Швидше за все, прості українці відчують на собі зростання тарифів на електроенергію вже в наступному році. У відповідь на офіційний запит НКРЕКП повідомила, що розгляне це питання до липня 2019-го. Тобто, вже після президентських виборів. У сформованих обставинах, коли тарифи прив’язані до імпортних цін, а конкуренція на ринку фактично відсутня, уникнути подорожчання буде складно.


  • не пропусти

  • магазин