З теплих країв повертаються “боголюбні” птахи, які здобули велику шану в українців

    1025

    Українцi вiрять, що боцюн провiщає благу вiсть. Але чому? — запитує газета Експрес.

    “Є легенда, яка розповiдає про походження лелеки, — розповiдає Людмила Iваннiкова, старший науковий спiвробiтник Iнституту мистецтвознавства, фольклористики та етнологiї iменi М.Т. Рильського НАН України. — Колись жив чоловiк, якому Бог доручив мiшок i попросив викинути його в болото, але заборонив дивитися, що всерединi. Чоловiк не втримався й розкрив мiшок. З нього повилазили жаби, гадюки, вужi, ящiрки. Усе розповзлося по землi. Бог розгнiвався i сказав: “Поки iснуватиме свiт, ти будеш визбирувати всю цю гадину” — i перетворив чоловiка на лелеку. Тож цi птахи, поїдаючи змiй, ящiрок, очищують землю”.

    — А правда, що бузько попереджає родину про народження дитини?

    — У народi вважають, що саме лелека приносить у дiм немовля. Це повiр’я поширене на всiй територiї України. Чому лелеки? А тому, що вони не бояться людей, живуть поряд. Оселяються просто на дахах будинкiв. А ще бузьки символiзують сiм’ю, рiд, мiцнi стосунки, адже цi птахи — однолюби.

    Українцi шанують лелеку чи не найбiльше серед iнших птахiв. Ставляться до них прихильно, з турботою. А от якщо образити птаха, то варто чекати лиха.

    — Що може статися?

    — Якщо зруйнувати гнiздо лелеки, то птах помститься — може навiть спалити хату. Не можна забирати яйця, завдавати шкоди пташенятам… Люди вiрять, що цей птах пов’язаний з небом, i вiн надiлений неабиякою силою.

    Тепер дружба лелеки й людини вже не така, як ранiше. Колись птахам було легше гнiздитися. Адже стрiхи людських хат були солом’янi. Тож тепер у селах багато бузькiв не побачиш. А ще через клiмат масово висихають болота. Нинi лелекам бракує їжi. Були випадки, коли птахи крали маленьких каченят, курчат iз подвiр’я.

    — Кажуть, що бузьки, якi повертаються з теплих країв, несуть звiстки вiд померлих…

    — Є вiрування, що сам вирiй пташок  — потойбiчний свiт, у якому перебувають душi померлих рiдних. Це так званий зв’язок iз нашими предками. Якщо образиш птаха, який прилетiв iз теплих країв, — образиш свого померлого родича.

    До речi, а ще лелеку називають справжнiм синоптиком. Адже з цим птахом пов’язано чимало погодних прикмет: стоїть на однiй нозi, буде холодно, рано повернувся додому — буде тепло. Якщо в небi багато лелек, буде добрий урожай.

    Юлiя ГОЛОДРИГА