Навіть у час повномасштабної війни більшість українців продовжують вважати себе щасливими. Про це свідчать свіжі дані Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), які представив генеральний директор установи Володимир Паніотто в інтерв’ю РБК-Україна.
Соціологи роками досліджують рівень щастя українців. Але з початком вторгнення у 2022 році навіть самі дослідники засумнівалися: чи доречно ставити такі питання в умовах жахів війни? Як з’ясувалося, доречно — і відповіді виявилися зовсім неочікуваними.
Попри повномасштабну війну, у березні 2022 року 68% респондентів сказали, що почуваються щасливими. Для порівняння: у грудні 2021 року таких було 71%. Тобто падіння — мінімальне.
На сьогодні, за словами Паніотто, 58% українців усе ще вважають себе щасливими. А от кількість тих, хто почувається нещасним, не зросла — вона залишилася на рівні 16%, як і в попередні роки.
Як пояснив Паніотто, відчуття щастя можна умовно зобразити як дріб, де чисельник — це досягнення людини (матеріальний рівень, стосунки, здоров’я), а знаменник — її очікування і прагнення. Коли ці складові у рівновазі, навіть у складні часи людина може почуватися внутрішньо задоволеною.
Саме ця внутрішня рівновага, схоже, і тримає багатьох українців на плаву в умовах повної невизначеності.