Школа майбутнього починається вже зараз — Міністерство освіти і науки винесло на громадське обговорення нову типову освітню програму для академічних ліцеїв. Документ передбачає кардинальну перебудову навчання у старшій школі — з 10 по 12 клас.
Ключова ідея реформи — перехід на профільне навчання. Учні після 9 класу обиратимуть освітній профіль і навчатимуться за ним у ліцеї. Якщо, наприклад, обрати математичний напрям, то пріоритет отримає алгебра, геометрія та суміжні предмети. А якщо гуманітарний — акценти зміщуються на літературу, мови чи історію.
Передбачено і гнучкий підхід до навчання — можна буде обирати предмети поза профілем, орієнтуючись на власні інтереси. А для більш глибокого занурення у спеціалізацію — додаткові профільні курси.
Класи будуть формувати змінно: учні з різними профілями об’єднуватимуться у групи для вивчення спільних вибіркових предметів.
Реформа скорочує обсяг обов’язкових предметів. Замість 14 у 11 класі, учні 12 класу зосередяться лише на 5–8 дисциплінах. Такий підхід дозволяє глибше зануритися в обрану сферу знань.
Ще один важливий момент — школи зможуть створювати власні програми для вибіркових предметів. Не обов’язково дотримуватись лише модельних навчальних планів — освітній заклад може сформувати свій зміст.
Типова освітня програма охоплює три кластери:
- Філологічний профіль
Українська мова й література, кримськотатарська, польська, журналістика тощо.
- Соціально-гуманітарний
Поглиблена історія, громадянська освіта, географія, туризм, економіка.
- STEM-профіль
Біологія, хімія, інформатика, ІТ, інженерія, технології.
Пропозиції до 30 квітня можна надсилати через платформу eDEM або на email: roman.hladkovskyi@mon.gov.ua