Українська система освіти ризикує втратити молодь. У 2024 році документи для вступу до українських університетів подала лише половина випускників 11 класу. Ще три роки тому таких абітурієнтів було 70%. Цю цифру оприлюднило Міністерство освіти і науки, відповідаючи на запит «Дзеркала тижня».
У 2021 році в Україні нараховувалося 230,7 тисяч вступників. Станом на 2024 рік ця кількість скоротилася до 202 тисяч. І хоча загальна чисельність випускників дещо зменшилась через війну, тенденція відмови від українських вишів стала очевидною.
Частина молоді обирає іноземні університети. Їх приваблюють стипендії, програми підтримки українців та загалом стабільніші умови навчання. Особливо це стосується тих, хто вже мешкає за кордоном і адаптувався до тамтешньої освітньої системи.
На тлі цього проректор Європейського університету, професор Сергій Ягодзінський, закликав освітян зупинити гонитву за академічною «якістю». Він вважає, що підвищення вимог до вступу — не на часі, особливо в умовах війни.
На його думку, головне сьогодні — дати випускнику шанс продовжити навчання в Україні. Бо коли випускник не складає Національний мультипредметний тест (НМТ), він просто втрачає можливість залишитися в українській освітній системі.
Ситуація критична: частка випускників, які залишаються в Україні для здобуття вищої освіти, стрімко падає. І це — виклик, який потребує не чергової реформи, а реального перезавантаження підходів до вступу, підтримки молоді та майбутнього освітньої політики.