Кожен шостий мешканець України проводить дозвілля у місцях, які можуть бути небезпечними через мінну загрозу. Йдеться про лісові прогулянки, пікніки, риболовлю чи навіть звичайну роботу на власній присадибній ділянці — все це часто відбувається на потенційно забруднених територіях.
Такі дані наводить дослідження «Обережно міни!», яке у 2024 році провела організація BBC Media Action на замовлення ПРООН. Проєкт реалізовано за підтримки урядів Японії, Нідерландів і ДСНС України.
63% українців упевнені, що позначення підозрілої знахідки — це безпечно. Більше того, 21% готові підійти й роздивитись предмет ближче, а 14% навіть спробували б прибрати його. Такі дії — смертельно небезпечні.
Небезпека полягає не лише у можливому підриві самої особи, яка торкається міни, а й у загрозі для всіх поруч. Натомість правильна поведінка — не торкатися, відійти на безпечну відстань і повідомити відповідні служби.
Попри масштабність проблеми, українці вважають її не такою вже й критичною. Мінна загроза посідає лише 11 місце серед найактуальніших проблем країни. При цьому 25% населення оцінюють ризик поранення як високий, а на Півдні цей показник зростає до 30%.
42% опитаних вважають, що інформації про вибухонебезпечні предмети бракує. Найбільше це відчувається в селах та у Західному регіоні. 13% респондентів заявили, що бачили ВНП на власні очі, ще третина зустрічала попереджувальні знаки «Небезпечно, міни!»
Для того, щоб мінімізувати ризики, дослідники рекомендують змінити підхід до комунікації:
- інструкції мають бути максимально простими та однаковими для всіх;
- слід використовувати емоційний контент, який зачіпає почуття турботи і любові;
- потрібен багатоканальний підхід із залученням медіа, особистих зустрічей та участю влади;
- особлива увага — жителям сіл та аграріям, які щоденно наражаються на ризик.
Станом на 2025 рік майже чверть території України — а це 138 503 км² — вважається потенційно забрудненою вибухонебезпечними предметами внаслідок повномасштабного вторгнення рф.