Що об’єднує українців: названо три ключові чинники згуртованості суспільства

    146

    Українське суспільство стає більш згуртованим, і цьому сприяють три основні фактори. Згідно з даними моніторингу громадської думки, проведеного Інститутом соціології НАН України, головним об’єднувальним елементом є віра у краще майбутнє. Якщо у 2021 році цей показник складав 30%, то у 2024-му він зріс до 53%, пише Telegraf.

    За словами доктора соціологічних наук Сергія Дембіцького, ще одним важливим чинником консолідації є ідея побудови української держави. У 2021 році її підтримували 10% громадян, а у 2024 році цей показник зріс до 35%. Хоча термін “національна ідея” широко використовується, в суспільстві немає єдиного розуміння його змісту.

    Патріотизм також відіграє ключову роль у згуртуванні громадян. У 2021 році патріотичні почуття як об’єднавчий фактор відзначали 16-17% опитаних, а у 2024 році цей показник сягнув 38%. На думку експерта, зростає розуміння важливості власного громадянства. Люди усвідомлюють, що втрата держави означатиме втрату звичного способу життя. Таким чином, суспільство демонструє високий запит на патріотизм.

    Експерт наголошує, що відповідь на цей запит залежить від політичних еліт. Підтримка патріотизму має базуватися не на пропаганді чи медійних проєктах, а на системній державній політиці, яка формує сталі національні цінності та традиції.

    Попри зміцнення патріотичних настроїв, українське суспільство залишається соціально та політично неоднорідним. Важливо знайти компромісний підхід до формування національної ідеї та моделі патріотизму, які будуть враховувати інтереси різних соціальних груп. За словами Дембіцького, цей підхід має виключати будь-які форми дискримінації та сприяти єднанню українців на основі взаємоповаги та спільних цінностей.



    • інші новини