Україна стикається з однією з найглибших демографічних криз у світі. Згідно з даними McKinsey Global Institute, які дослідив OBOZ.UA, рівень народжуваності в Україні входить до числа найнижчих у світі, а тривалість життя чоловіків після трьох років повномасштабної війни скоротилася до 57 років. Уряд розробляє стратегії подолання кризи, але чи достатньо цього для змін?
На демографічній мапі світу Україна перебуває в найгіршій зоні за рівнем народжуваності, поряд із регіоном Великого Китаю. У середньому на 10 родин в Україні народжується лише шість дітей. Це найнижчий показник навіть порівняно з країнами, де рівень народжуваності становить одну дитину на сім’ю.
Для порівняння, у Європейському Союзі середній показник народжуваності складає 1,4 дитини на пару, що теж не досягає рівня, необхідного для заміщення поколінь. Європа підтримує стабільність чисельності населення завдяки міграції, тоді як Україна втрачає населення прискореними темпами.
Станом на липень 2024 року населення України скоротилося до 35,8 мільйона осіб, з яких лише 31,1 мільйона проживають на підконтрольній території. Це на 7 мільйонів менше, ніж у січні 2022 року.
Восени 2024 року уряд затвердив стратегію демографічного розвитку до 2040 року. Вона передбачає два можливі сценарії:
- Інерційний сценарій: без значних змін населення скоротиться до 28,9 мільйона осіб.
- Сценарій змін: передбачає стимулювання народжуваності, повернення емігрантів і активне залучення трудових мігрантів. За цим сценарієм чисельність населення може зрости до 33,9 мільйона, але досягти довоєнного рівня у 41 мільйон жителів усе одно не вдасться.
Одним із рішень демографічної кризи є залучення трудових мігрантів. Для забезпечення відбудови країни щороку необхідно залучати близько 300 тисяч працівників. Найбільш ймовірними країнами-донорами стануть азійські та африканські держави.
Щодо тривалості життя, на 2024 рік середній показник складав 64,1 року. При цьому, середня тривалість життя чоловіків — 57,3 року; жінок — 70,9 року.
За інерційним сценарієм до 2040 року середня тривалість життя зросте до 71 року. За оптимістичним прогнозом — до 73,5 року. Однак різниця між чоловіками та жінками залишатиметься значною: чоловіки житимуть майже на 10 років менше.