Науковці розшифрували текст на християнському срібному сувої віком 1,8 тисячі років

    115

    Науковці розшифрували давній сувій-амулет, знайдений у римській могилі в німецькому місті Франкфурт-на-Майні. Про це пише Daily Mail.

    Артефакт знайшли ще 2018 року в могилі невідомого чоловіка, що датується 230–270 роками нашої ери. Коли його поховали, на шиї в нього була спеціальна капсула – так звана філактерія. Усередині капсули археологи виявили сувій із тонкої срібної фольги. Оскільки він пролежав у землі 1,8 тисячі років, розгорнути його без пошкоджень виявилося неможливим.

    Відновити текст вдалося лише нещодавно за допомогою комп’ютерної томографії. Цей спосіб дозволив фахівцям “розгорнути” сувій віртуально, не торкаючись його. На фользі виявилися 18 рядків тексту латинською мовою, які лінгвісти розшифровували кілька місяців.

    Науковці з подивом дізналися, що текст усередині повністю християнський. Це незвично, оскільки в II-III століттях нашої ери християнство вважалося сектою, а його прихильники зазнавали гонінь у багатьох регіонах. Виявлення амулета на північ від Альп змінює уявлення про темпи поширення християнства Європою.

    У цей період віряни часто змішували в молитвах різні релігійні традиції – наприклад, до імені Христа могли додати елементи, запозичені з юдаїзму, або імена язичницьких богів. У цьому ж сувої є лише звернення до Христа. Це перше й найраніше автентичне свідчення християнської віри в цьому регіоні.

    “В ім’я(?) Святого Тита. Свят, свят, свят!
    В ім’я Ісуса Христа, Сина Божого!
    Повелитель світу
    протистоїть
    усім нападам(?)/невдачам(?) за допомогою [сили?].
    Бог(?) дарує
    шлях до благоденства.
    Цей засіб спасіння(?) захищає
    людину,
    яка віддає себе волі
    Господа Ісуса Христа, Сина Божого,
    бо перед Ісусом Христом
    схиляється всяке коліно: і небесних,
    і земних, і
    підземних, і всякий язик
    сповідує (до Ісуса Христа)”

    Раніше в Туреччині виявили амулет, що належав у V столітті солдату, дислокованому в давньому візантійському місті Адріанополі. На ньому зображено біблійного царя Соломона верхи на коні, який пронизує списом демона.