Сонце вже двічі спричинило масову неконтрольовану міграцію супутників Starlink і зробить це знову

    675

    У поточному 11-річному сонячному циклі пік активності зірки розпочався значно раніше за графік. Полярні сяйва почали з’являтися далеко на півдні. До цієї краси можуть додатися супутники Starlink, що регулярно згорають в атмосфері. Як з’ясувалося, геомагнітні бурі, що почастішали, виводять їх з-під контролю операторів, що може призвести до зіткнень на орбіті.

    Вільям Паркер із Массачусетського технологічного інституту повідомив про проблеми з численними супутниками на низькій навколоземній орбіті через посилення геомагнітних бур. Дві найсильніші бурі цього року (у травні та жовтні) спричинили безпрецедентну “масову міграцію” тисяч супутників, що створює нові загрози для координації космічного руху.

    Травнева сонячна буря вдесятеро підвищила щільність атмосфери на низькій навколоземній орбіті. Це призвело до збільшення лобового опору для супутників, і вони масово почали втрачати висоту. Служби прогнозування космічної погоди не можуть точно передбачити час початку такого явища, його силу та тривалість, що призвело до похибок у розрахунках добових орбіт супутників Starlink на 20 км.

    Ситуація ускладнилася в жовтні, коли компанія SpaceX запустила ще сотні нових супутників Starlink. Рекорд з одночасного автоматичного маневрування супутників оновився. За таких умов люди на кілька днів втрачають можливість передбачати зіткнення, покладаючись лише на удачу. Багато операторів не оцінили ні похибки, ні ступеня небезпеки маневрів в умовах тісноти.

    Паркер наголошує на необхідності розв’язання цієї проблеми, адже угруповання лише Starlink має збільшитися до 40 тис. супутників. Десятки тисяч запустить Китай, сотні – ЄС. З цим безумовно потрібно щось робити, але поки що ніхто не пропонує конкретних рішень.



    • інші новини