Науковці нарешті з’ясували, чому деякі коти руді. Це питання довго бентежило генетиків, але тепер загадку вдалося розгадати завдяки двом новим дослідженням.
Всім відомий мультиплікаційний кіт Гарфілд – рудий, як і багато домашніх котів. Руде забарвлення зустрічається у різних тварин та людей, але досі вчені не могли пояснити, чому саме коти бувають рудими. Нещодавно два незалежних дослідження – з Стенфордського університету в Каліфорнії та Університету Кюсю в Японії – нарешті знайшли відповідь на це питання.
Виявляється, у всіх ссавців є лише два пігменти: еумеланін (темно-коричневий або чорний) та феомеланін (жовтуватий, рудуватий або оранжевий). У більшості тварин за вибір кольору відповідає спеціальний білок MC1R, але коти, як завжди, виявилися особливими. У них за руде забарвлення відповідає інший ген – Arhgap36.
Цікаво, що ген рудого забарвлення у котів розташований у X-хромосомі. Саме тому триколірними (чорно-біло-рудими) можуть бути лише кішки, але не коти. У кішок дві X-хромосоми, тому в них можуть проявлятися різні варіанти забарвлення, а у котів – лише одна, тому вони бувають або рудими, або чорними.
Кожна триколірна кішка має унікальний візерунок забарвлення, який не повторюється в природі. Це відбувається через те, що під час розвитку кошеняти випадковим чином “вимикається” одна з X-хромосом у різних ділянках тіла. Чим раніше відбувається це “вимкнення”, тим більші плями утворюються на шерсті кішки.