Чому ваш кіт рудий? Наукове відкриття розкрило таємницю рудого забарвлення котів

    44

    Науковці нарешті з’ясували, чому деякі коти руді. Це питання довго бентежило генетиків, але тепер загадку вдалося розгадати завдяки двом новим дослідженням.

    Всім відомий мультиплікаційний кіт Гарфілд – рудий, як і багато домашніх котів. Руде забарвлення зустрічається у різних тварин та людей, але досі вчені не могли пояснити, чому саме коти бувають рудими. Нещодавно два незалежних дослідження – з Стенфордського університету в Каліфорнії та Університету Кюсю в Японії – нарешті знайшли відповідь на це питання.

    Виявляється, у всіх ссавців є лише два пігменти: еумеланін (темно-коричневий або чорний) та феомеланін (жовтуватий, рудуватий або оранжевий). У більшості тварин за вибір кольору відповідає спеціальний білок MC1R, але коти, як завжди, виявилися особливими. У них за руде забарвлення відповідає інший ген – Arhgap36.

    Цікаво, що ген рудого забарвлення у котів розташований у X-хромосомі. Саме тому триколірними (чорно-біло-рудими) можуть бути лише кішки, але не коти. У кішок дві X-хромосоми, тому в них можуть проявлятися різні варіанти забарвлення, а у котів – лише одна, тому вони бувають або рудими, або чорними.

    Кожна триколірна кішка має унікальний візерунок забарвлення, який не повторюється в природі. Це відбувається через те, що під час розвитку кошеняти випадковим чином “вимикається” одна з X-хромосом у різних ділянках тіла. Чим раніше відбувається це “вимкнення”, тим більші плями утворюються на шерсті кішки.



    • інші новини