У жовтневому звіті Національного банку України (НБУ) вказується, що вперше за два роки спостерігається збільшення кількості вакансій на ринку праці. Проте водночас загострився дефіцит кадрів, особливо у сферах обслуговування, виробництва та роздрібної торгівлі. Найбільша кількість вакансій традиційно зосереджена у Києві, Львові та Дніпрі.
За даними НБУ, у третьому кварталі 2024 року ринок праці залишався складним, попри зростання вакансій. Звіт також свідчить про збільшення кількості тих, хто активно шукає роботу. Це частково пов’язано зі зростанням заробітних плат, що сприяє поверненню працівників, які раніше залишили ринок праці або працювали в тіньовому секторі.
«Суттєве зростання зарплат і перехід до офіційної зайнятості стали вагомими причинами збільшення кількості працівників на ринку», — повідомляють у НБУ.
Дефіцит кваліфікованих працівників залишається головною проблемою для українських підприємств. У звіті зазначається, що компанії, хоча й мають сприятливі прогнози щодо обсягів реалізації продукції, не очікують значного збільшення штату. Через це в НБУ прогнозують подальший дефіцит кадрів і загострення конкуренції за кваліфікованих фахівців.
«Попри позитивні прогнози щодо зростання продукції, компанії не планують збільшувати кількість працівників, що свідчить про подальший кадровий дефіцит», — зазначають аналітики Нацбанку.
Дефіцит на ринку праці сприяє стрімкому зростанню заробітних плат. Згідно з даними НБУ, реальні зарплати у другому кварталі 2024 року зросли на 17,6%, а номінальні — на 22,1%. Темпи зростання номінальних зарплат залишалися високими і в третьому кварталі, хоча інфляція трохи сповільнила збільшення реальних доходів.
На кінець 2024 року прогнозується, що реальні зарплати перевищать довоєнний рівень, а їхнє подальше зростання забезпечить підвищений попит на працівників та посилена конкуренція за робочу силу. Це, разом із м’якою фіскальною політикою, може сприяти активізації споживчого попиту.
Фахівці також очікують поступового зменшення рівня безробіття, однак він залишатиметься вищим, ніж до початку повномасштабного вторгнення.