В українському суспільстві активно обговорюють нещодавні заяви представників територіальних центрів комплектування (ТЦК) щодо затримання військовозобов’язаних. Проте питання залишається: чи законні ці дії та чи мають право працівники військкоматів затримувати осіб, які перебувають у розшуку?
Адвокат Роман Сімутін роз’яснив цю ситуацію, вказавши на постанову Кабміну №560 від 24 травня 2024 року. Вона визначає, що керівники ТЦК можуть звертатися до поліції для адміністративного затримання осіб, які вчинили правопорушення за статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).
Обов’язковою умовою для внесення особи до поліцейської бази “Армор” є її притягнення до адміністративної відповідальності за зазначеними статтями. Але тут є важливий момент: працівники ТЦК не мають законних прав затримувати громадян самостійно, якщо в групі оповіщення немає поліцейського.
Сімутін підкреслив, що затримання та доставлення громадян до ТЦК може здійснювати тільки поліцейський, який зобов’язаний скласти протокол про адміністративне затримання. Він також повинен сповістити родичів затриманого та забезпечити право на правову допомогу.
«Всі чоловіки, які не надали своїх персональних даних, не можуть автоматично вважатися такими, що перебувають у розшуку поліції. Це розраховано на неосвічених людей», — резюмував експерт.
Проводити перевірку військово-облікових документів має право лише уповноважений представник ТЦК, щодо якого видано наказ керівником територіального центру комплектування.
Також Сімутін наголосив, що вручати повістки мають право лише ті працівники ТЦК, які мають відповідне посвідчення. Це підкреслює важливість дотримання законодавства у питаннях мобілізації та затримання.