Фейкові новини від російських пропагандистів: як підробка скриншотів дискредитувала українські медіа

    212

    Російська пропаганда продовжує шукати нові способи маніпулювати інформацією, і цього разу під ударом опинилась «Українська правда». Як пише Детектор Медіа, прокремлівські медіа поширюють підроблений скриншот новини, яка нібито повідомляє про скасування шкільних атестатів та дипломів про вищу освіту для чоловіків, які не оновили дані в ТЦК.

    На перший погляд, новина здається правдоподібною, але фактчекери з VoxCheck швидко розкрили, що це – фотофейк. Кабмін не видавав жодної постанови, яка б стосувалася подібних змін. Фейкороби вдало підробили скриншот статті з «Української правди», замінивши заголовок і додавши іншу ілюстрацію.

    Оригінальна публікація, на яку посилаються пропагандисти, дійсно існує, але її зміст зовсім інший. 14 серпня, о 15:11, замість фейкової новини, видання опублікувало матеріал авторки Валентини Романенко під заголовком «Генштаб закликав українців та іноземців не проникати в зони бойових дій без дозволу». У цьому матеріалі взагалі не йшлося про скасування атестатів або дипломів.

    Ця ситуація є прикладом того, як прокремлівські пропагандисти використовують дизайн та бренд відомих медіа для створення фейкових новин. Підробка сюжету або статті викликає у глядача чи читача ефект довіри до неправдивої інформації, оскільки вона нібито походить від авторитетного джерела.

    Російська пропаганда вже неодноразово вдавалась до таких методів, як, наприклад, підробка сюжету французького видання Le Figaro, де також розповсюджували фейкову історію про «українського біженця-вбивцю».