Як підтримати дитину, коли тато на війні? Поради психологині

67

Заміна батька, коли він на війні, – це складний і багатошаровий процес. Адже дитина потребує як материнської, так і батьківської підтримки. Разом із психологинею центру «Незламна» від «Фонду Маша» Елліною Ільїних ми підготували рекомендації, які можуть допомогти жінкам зрозуміти, на що саме звертати увагу та як ефективно компенсувати відсутність батька.

Елліна Ільїних

У центрі «Незламна» від «Фонду Маша» працює група підтримки для жінок, які чекають партнерів з війни. На зустрічах, що проходять під модерацією психологині Елліни Ільїних, учасниці обговорюють проблеми, з якими стикнулися після мобілізації чоловіків. Діляться досвідом і шукають шляхи вирішення проблем. Але головне – підтримують одна одну, адже чекати легше разом. Однією з важливих та важких тем, які піднімаються під час груп, є тема виховання дітей за відсутності чоловіка. Ми розуміємо, що не в усіх українок, які чекають, є можливість взяти участь у групах підтримки, тому попросили психологиню Елліну Ільїних поділитися порадами, які допоможуть компенсувати відсутність батька.

  1. Емоційна стабільність та підтримка

Діти надзвичайно чутливі до настрою мами. Тому намагайтеся створювати стабільний емоційний клімат вдома.

– Хочу наголосити: якщо іноді вам важко опанувати себе, це не означає, що треба приховувати свої емоції. Але дитині важливо знати, що навіть зважаючи на труднощі, мама є для неї «тихою гаванню», – радить психологиня «Фонду Маша» Елліна Ільїних. – Не забувайте при цьому турбуватися про себе – якщо вам важко впоратися з емоціями, то краще звернутися по психологічну підтримку.

  1. Забезпечуйте контакт із татом

Якщо є можливість, підтримуйте зв’язок із батьком дитини за допомогою дзвінків, повідомлень, фотографій чи відео.

– Говоріть про тата в позитивному ключі, згадуйте хороші моменти з ним, – радить психологиня. – Все це допоможе дитині відчувати, що хоч батько й далеко, все одно є частиною її життя. Це формує емоційний зв’язок, який дуже важливий для дитини.

  1. Розмовляйте про цінності, які уособлює батько

Батьки часто уособлюють для дитини певні принципи: відвагу, чесність, рішучість.

– Підкреслюйте ці якості через прості приклади з повсякденного життя або через те, як батько захищає країну, – радить Елліна Ільїних. – Це допоможе дитині відчути, що вона також може взяти на себе частину цих цінностей і втілити їх у своєму житті.

  1. Демонструйте власну силу та силу команди

Важливо, щоб дитина відчувала, що ваша сім’я – це команда, що разом ви зможете впоратися з будь-якими викликами.

– Залучайте малечу до розв’язання простих щоденних питань, започатковуйте ритуали чи обговорення, які підтримують єдність і відповідальність кожного члена вашої маленької команди.

  1. Навчіть дитину справлятися з емоціями та розуміти їх

Діти переживають втрату батьківської присутності по-своєму, і їм важливо мати інструменти для роботи зі своїми емоціями. Пояснюйте дитині, що відчуття туги чи страху – це нормальна реакція. Можна вести щоденник емоцій або говорити про почуття через малюнки, які потім обговорювати разом.

– Головне – зберігайте віру в себе. Ви не просто мама і тато. Ви – той світ, який підтримує вашу родину. І ви робите це неймовірно, хоч що б вам там здавалося! – радить психологиня «Фонду Маша» Елліна Ільїних.

Довідка

Центр ментального відновлення «Незламна» щодня допомагає жінкам і дітям впоратися з негативними психологічними наслідками війни. Тут проходять індивідуальні консультації психологів для дорослих і дітей, є групові заняття з арттерапії, кундаліні-йоги. Також у нас проходять групи емоційної підтримки для жінок, що чекають чоловіків з фронту, які втратили рідних на війні й чиї родичі зникли безвісти. Усі послуги Центру є абсолютно безкоштовними. Якщо ви хочете записатися на індивідуальну консультацію до психолога чи відвідати групові заняття в нашому Центрі, заповніть анкету за посиланням. А щоб бачити новини про заняття першими, підписуйтеся на телеграм-канал Центру «Незламна».

Проведення груп підтримки для жінок, які чекають партнерів з війни, в Центрі «Незламна» від «Фонду Маша» стало можливим завдяки підтримці Українського Жіночого Фонду. Відповідальність за зміст інформації у дописі несе ГО «Фонд Маша». Інформація, представлена у дописі, не завжди відображає погляди УЖФ.