Команда дослідників з Гонконзького університету (HKU) та їхні колеги з Китаю та інших країн провели дослідження інтрузивного магматизму місця посадки китайської місії «Чан’є-6» на звороті Місяця. Результати дослідження були опубліковані в The Astrophysical Journal Letters.
Інтрузивний магматизм – це процес, при якому магма проникає в кору і утворює нові породи, які можуть бути виявлені після того, як будуть оголені ерозією або іншими геологічними процесами. Цей процес відіграє важливу роль у формуванні геологічної історії планет і може бути використаний для розуміння процесів, що відбувалися у минулому. Вивчення інтрузивних порід на Місяці допоможе вченим зрозуміти, як утворилися місячні кратери, і як відбувалася геологічна еволюція Місяця.
Місія «Чан’є-6» цього року стала першою місією з доставки зразків із зворотного боку Місяця, забезпечивши вчених 1935,3 г місячного ґрунту. Зразки можуть допомогти розв’язувати давнє питання про місячну дихотомію, яка полягає в тому, що Місяць має бік, звернений до Землі, і бік, звернений у протилежн сторону.
Дослідники виявили, що інтрузивний магматизм поширений у басейні Південний полюс-Ейткен на звороті Місяця.
Команда дослідників також виявила у зразках матеріали, які можуть пролити світло на походження місячних порід, відомих як KREEP-poor Mg-suite. KREEP – це тип місячних порід, багатих калієм, рідкісноземельними елементами (REE) та фосфором. Mg-suite, своєю чергою, є типом місячних порід, багатих магнієм.
Результати дослідження мають важливе значення для розуміння петрогенезису місячних порід. Вони також сприятимуть поглибленому вивченню зворотного боку Місяця.
Професор Сяньхуа Лі, академік Китайської академії наук, зазначив, що результати заклали важливе підґрунтя для вивчення зразків «Чан’є-6».
“Їх петрогенезис і час утворення досі неясні, і це дослідження значно допоможе зрозуміти механізм їхнього походження”, – сказав він.
HKU став першим університетом у Гонконгу, що має місячні зразки, отримані в ході місії «Чан’є-5». Геологи з HKU планують продовжити вивчення зразків «Чан’є-6» і будуть глибше залучені до китайської програми дослідження Місяця.