Дослідження, опубліковане у журналі JGR: Planets, показує, що швидкість звуку на Червоній планеті змінюється незвичайним чином. Звук на Марсі поводиться різноманітно залежно від часу та місця розташування. Це явище відрізняється від звичного земного досвіду. Про це повідомляє Live Science.
Вчені провели новий аналіз звуків, зафіксованих марсоходом Perseverance на Марсі, з використанням декількох мікрофонів. Попередні дослідження вже демонстрували незвичайну поведінку звуку на Червоній планеті. Наприклад, встановлено, що звук із частотою менше 240 Гц поширюється на порядок повільніше, ніж звук із вищою частотою.
Це тому, що молекули вуглекислого газу, складові 95% атмосфери Марса, поглинають частину енергії звуку на низьких частотах. Якщо не зважати на цю особливість звучання, майбутні астронавти на Червоній планеті можуть зіткнутися з проблемами у забезпеченні зв’язку.
Автори нового дослідження провели аналіз швидкості звуку на Марсі та прагнули з’ясувати причини її мінливості, як показують отримані дані. Вчені почали своє дослідження з аналізу значень різних параметрів, таких як атмосферний тиск, температура та хімічний склад у різних точках Марса.
Результати дослідження показали, що в полярних регіонах Марса денна температура може змінюватися на 60 градусів за Цельсієм, а рівень вуглекислого газу може коливатися до 30% залежно від сезону. Крім того, було виявлено, що марсіанські пилові бурі, ймовірно, не впливають на поширення звуку, аналогічно до пилових бур на Землі.
Проте, на відміну від Землі, швидкість і згасання звуку на Марсі значною мірою залежить від рівня вуглекислого газу. Мало того, хоча швидкість звуку різко збільшується, це проявляється менш яскраво за низьких температур, ніж за вищих. Відповідно до висловлювання вчених, зміна температури та рівня вуглекислого газу викликає зміни у швидкості звуку та його згасанні залежно від пори року, причому ці зміни яскравіше виявляються у полярних регіонах Марса.