Новий закон для шкіл: освітній омбудсмен б’є на сполох

  6559

  Освітній омбудсмен Сергій Горбачов звернувся до Міністерства освіти і науки з проханням роз’яснити новий закон, що змінює максимальну наповнюваність класів початкової школи з 2024/25 навчального року.

  Максимум учнів у класі: реалії та проблеми

  Згідно з новим законом, у класах початкової школи повинно бути не менше 5 та не більше 24 учнів. Проте під час воєнного стану реалізувати ці норми виявилося вкрай складно, і у батьків виникає безліч питань. Пресслужба офісу освітнього омбудсмена повідомила про необхідність роз’яснень.

  Найголовніше, що новий закон не має зворотної дії, тобто теперішні 2-4 класи Нової української школи переформатовувати не потрібно, і в них може навчатися більше ніж 24 учнів. Максимум 24 учні стосуватиметься лише нових перших класів.

  Виклики впровадження нових норм

  Освітній омбудсмен вважає, що впровадження норми про 24 учні в початкових класах з 1 вересня 2024 року в умовах воєнного стану є надзвичайно складним завданням. Короткі терміни реалізації, безліч проблемних запитань і нестача фінансування створюють серйозні перепони.

  Горбачов звернувся до МОН з проханням надати відповіді на такі питання:

  – Як діяти школам зі змішаною формою навчання, якщо в класах з очною формою не може бути більше ніж 24 учнів, а в дистанційних класах – може?

  – Як поділити на групи 1-і класи, якщо там 24 учні, а наказ МОН дозволяє поділ лише для класів з більш ніж 27 учнями?

  Фінансові труднощі та сільські школи

  Нові вимоги можуть вимагати додаткового фінансування для забезпечення необхідної кількості приміщень, матеріально-технічного забезпечення, ремонту, меблів та обладнання, а також заробітної плати педагогам та іншим працівникам. Особливо гостро це питання стоїть у сільській місцевості, де відкриття двох класів з меншою кількістю учнів може бути фінансово неможливим для громади.

  ЗНО чи НМТ: що чекає на абітурієнтів

  Після закінчення воєнного стану може відбутися повернення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) замість Національного мультипредметного тесту (НМТ) для абітурієнтів. Міністр освіти і науки Оксен Лісовий зазначив, що формат ЗНО може змінитися.

  Новий закон про освіту несе чимало викликів, і освітня спільнота чекає на чіткі роз’яснення від Міністерства освіти і науки України.