NASA побудує ультрафіолетовий телескоп UVEX, який буде в 50–100 разів чутливішим за попередній

  59

  За чудовими знімками Всесвіту завжди стоїть робота кількох телескопів, кожен з яких працює у своєму діапазоні електромагнітного випромінювання. Вся міць «Вебба» або «Хаббла» нездатна передати красу космосу без даних у рентгенівському, радіочастотному та ультрафіолетовому діапазоні. Піднімаючи рівень оптичних та інфрачервоних телескопів на рівень вище, ми не повинні забувати про створення більш досконалих інструментів для інших частот.

  Як стало відомо, NASA офіційно затвердило створення ультрафіолетового телескопа наступного покоління, який має бути відправлений до космосу на рубежі 30-х років. Це буде місія Ultraviolet Explorer (UVEX) для вивчення неба у ближньому та далекому ультрафіолетовому спектрі. Попередній подібний інструмент – Galaxy Explorer (GALEX) – працював з 2003 по 2013 рік. Новий телескоп буде в 50–100 разів чутливішим за прилади GALEX.

  Перед новим ультрафіолетовим телескопом стоятиме два завдання. По-перше, він повинен буде скласти карту піднебіння в ультрафіолетовому діапазоні. По-друге, телескоп отримає можливість швидко змінювати орієнтацію, щоб отримувати зображення перехідних процесів: вибухів наднових, злиття зірок, джети чорних дір та нейтронних зірок та інших енергетичних явищ. Це стане найціннішим доповненням до гравітаційно-хвильових спостережень піднебіння, коли дуже важко виявити джерело гравітаційної хвилі.

  При огляді неба в ультрафіолеті ми зможемо побачити найгарячіші об’єкти в ній. Насамперед це молоді та старі зірки, коли процеси в ядрах знаходяться на критичних стадіях активності. Також дані в ультрафіолетовому діапазоні дозволять побачити галактики з низьким вмістом металів та низку інших об’єктів.

  Орієнтовна вартість підготовки місії UVEX без витрат на запуск становитиме $300 млн. Телескоп буде розрахований на два роки наукової роботи. Головні деталі місії вже опрацьовано, як і є техніко-економічне обґрунтування проєкту. За рік-два має стартувати виробництво апарату та його наукових приладів.