Гіпертонія – провідний фактор ризику серцево-судинних захворювань у світі. Точне вимірювання показників дуже важливе для виявлення ризику в пацієнтів та призначення ефективного лікування, пише Naked science.
Щоб покращити результати лікування пацієнтів загалом та людей з хронічними захворюваннями, особливо серцево-судинними, вимірювати АТ потрібно за певними правилами. Їх розробила американська кардіологічна асоціація.
Наприклад, медик повинен підібрати відповідний за розміром манжет, під яким не повинно бути одягу. Під час виміру не можна розмовляти. Пацієнт повинен сидіти на стільці, поставивши ступні на підлогу, спираючись на спинку стільця та утримуючи руку з манжетою для вимірювання тиску на рівні серця.
Але багато медиків вимірюють артеріальний тиск, коли пацієнт сидить на оглядовому столі, залишаючи ноги звисаючими, а спину та руки без підтримки.
Вчені з Університету штату Огайо (США) порівняли показання АТ, отримані за суворого дотримання опублікованих рекомендацій AHA, з тими показаннями АТ, які отримують при звичайних (для багатьох медичних установ) методах його фіксації. Зокрема, вони оцінювали вплив на АТ нездатності забезпечити правильне положення ніг на підлозі, підтримку спини та підтримку руки манжетою на рівні серця. Результати опубліковані в eClinicalMedicine.
Учасників набрали восени 2022 року з-поміж пацієнтів та персоналу амбулаторного відділення Медичного центру Векснера при Університеті штату Огайо в Колумбусі.
Всього до рандомізованого клінічного дослідження за участю трьох груп включили 150 осіб. В одній групі (48 осіб) вимірювання АТ проводили на оглядовому столі з фіксованою висотою, а потім на екзаменаційному кріслі з положенням, що регулюється.
У другої групи (49 учасників) ті ж дані зняли у зворотному порядку. У третьої групи (53) обидва набори показань взяли на екзаменаційному кріслі. Перед кожним збором даних учасники відпочивали.
Вчені поєднали отримані результати. Середнє значення трьох вимірів, зроблених на столі, порівняли із середнім значенням вимірів, проведених на стільці.
Виявилося, систолічний тиск, виміряний у людини на кушетці, був на сім міліметрів ртутного стовпа вище, ніж у сидячого в кріслі, тоді як діастолічний тиск був на 4,5 міліметра ртутного стовпа вище.
За словами авторів дослідження, цієї різниці достатньо, щоб помилково класифікувати мільйони людей як хворих на гіпертонію, коли насправді їх тиск залишається в межах норми. Отже, ліки від гіпертонії часто можуть призначати невиправдано, наражаючи людей на ризики надмірно низького тиску.
Варто відзначити, що багато людей по всьому світу вимірюють тиск самі собі, в домашніх умовах. Очевидно, що точність набутих таким чином значень не може бути вищою, ніж у середньому у лікарів з описаної вище роботи. Отже, звичка орієнтуватися на невірно виміряний тиск повинна торкатися як мінімум мільйонів людей по всьому світу та поза лікарською спільнотою.