Люди бояться всього маловідомого та нового. Але водночас, бажають отримати легкий прибуток. На цих суперечностях будуються безліч шахрайських схем 20 та 21 сторіччя. В останні роки більшість гучних скандалів з шаленими грошима були пов’язані з криптовалютними біржами і махінаціями на них.
2 найбільш гучних шахрайств з криптобіржами
Шахраї можуть працювати по-дрібному, а можуть одразу красти мільярди. Криптошахраї, як правило, не розмінюються на дрібниці. Як, наприклад власники криптобіржі Africrypt, яка існувала у 2021 році. Двоє хлопців з Південно-Африканської Республіки заснували нову криптобіржу, яка нібито з’єднувала між собою:
- банки;
- платіжні системи;
- цифрові активи.
Засновники стверджували, що їхня біржа робить глобальні грошові перекази безперервними. І їм повірили вкладники, які принесли на біржу аж $3,6 млрд. З цими грошима згодом і зникли засновники. До речі, їм на той момент було 20 та 17 років. Старший брат ще з 10 років зацікавився криптовалютами, намагався видобувати ETH, створював моделі штучного інтелекту для криптобіржі. Це й лягло в основу біржі Africrypt.
Ще одна гучна афера з криптобіржею 2021 року розгорнулась в Туреччині. Криптобіржа Thodex, яка не витримала різкого зростання курсу біткоїна. Її засновник і гендиректор, 27-річний Фарук Фатіх Озер спочатку оголосив, що біржа на певний час припиняє діяльність через “аномальних коливань на рахунках”. Насправді курс біткоїна в той час дійсно дуже стрімко пішов вгору, тож ніякої аномальності в тому не було. Але пізніше сайт біржі перестав відповідати, а власники гаманців не змогли зняти свої кошти загальною сумою на $2 млрд. Пізніше виявилось, що разом із коштами зник і власник біржі. За відкритими джерелами, постраждали близько 390 000 користувачів.
Найбільша криптовалютна піраміда OneCoin
Засновниця фінансової піраміди OneCoin, 36-річна підприємиця Ружа Ігнатова, родом з Болгарії, перевершила всіх відомих шахраїв. Вона створила компанію One Coin, та активно піарила свою нову, ще не існуючу валюту. Жінка мала високий соціальний статус, тож легко залучила до піраміди One Coin впливових та багатих людей.
Цікаво, що в OneCoin не було навіть базової технології та блокчейну. Однак через те, що у 2015 році криптовалюти були доступні та зрозумілі лише обмеженому колу користувачів, Ружі повірило дуже багато людей. За два роки існування своєї піраміди вона залучила по різним даним до $15 млрд.
Це все відбувалось на піку зростання біткоїна, про який всі почали говорити, та намагатись урвати й собі шматочок “пирога”. При цьому люди не розуміли технології і просто хотіли швидко збагатитись. Таку можливість їм і надали розробники OneCoin. Вони просто показували віртуальне зростання своєї нереальної валюти. Люди з усього світу дивились на екрани комп’ютерів та бачили, як там змінюються цифри.
До речі формально, Ружа не продавала біткоїни. Вона продавала освітній сервіс з трейдингу зі своєю криптовалютою. Чим дорожчий був придбаний курс, тим більше токенів мав отримати клієнт. Наслідки такої поведінки відчули на собі, і криптобіржі, і представники інфобізу.