Астрономи виявили коричневого карлика, половина якого гарячіша за Сонце

    234

    Коричневий карлик WD0032-317B розташований так близько до сусідньої зірки, що отримує величезні дози екстремального ультрафіолету. Його денна півкуля розжарюється майже до восьми тисяч градусів Цельсія – гарячіша, ніж поверхні більшості зірок, включаючи Сонце.

    Коричневі карлики – об’єкти, що займають проміжне положення між планетами та справжніми зірками. У надрах можуть протікати термоядерні реакції, але занадто слабкі і нездатні підтримувати високу світність і температуру. Однак нещодавно астрономи з Інституту Вейцмана в Ізраїлі помітили коричневого карлика, розігрітого до 8000 кельвінів (понад 7700 градусів Цельсія), набагато вище за Сонце. Стаття про це прийнята до публікації в журналі Nature Astronomy, а поки що доступна в бібліотеці препринтів arXiv.

    Коричневий карлик WD0032-317B знаходиться за 1400 світлових років від нас, на орбіті біля гарячого білого карлика. Такими карликами стають деякі зірки середніх розмірів, коли вони вичерпують внутрішні ресурси для термоядерних реакцій, скидають зовнішні оболонки та колапсують в компактний щільний об’єкт. Охолоджуючись, білі карлики випромінюють залишкове тепло, при цьому їх температури досягають величезних величин, порівнянних із температурами блакитних надгігантів. Наприклад, WD0032-317 при масі близько 0,4 від сонячної розпечений до 37 тисяч кельвінів.

    Спектрограф UVES, який працює в Європейській південній обсерваторії, зауважив, що цей білий карлик має сусіда. Нові спостереження, проведені Наамою Халлакун (Na’ama Hallakoun) та її колегами, показали, що це коричневий карлик масою між 75 та 88 мас Юпітера. Він обертається так близько до партнера, що здійснює повний річний оборот лише за 2,3 години. Тут WD0032-317B опромінюють потужні потоки екстремального ультрафіолету з довжиною хвилі від 10 до 91 нанометра.

    Крім того, через тісне сусідство WD0032-317B залишається припливно пов’язаний з білим карликом і повернутий до нього завжди однією й тією ж стороною, як Місяць – до Землі. В результаті цих факторів температура на нічній півкулі коричневого карлика залишається в межах 1300-3000 кельвінів, а денна розпечена, за різними оцінками, до 7250-9800 кельвінів. Все це робить його поверхню гарячою від усіх відомих екзопланет і коричневих карликів. Для порівняння температура на поверхні Сонця становить менше 5800 кельвінів.



    • інші новини