Відомо, що космічна погода викликає перебої у подачі електроенергії та порушує роботу супутників. Але чи може сонячна буря вивести з ладу інтернет в реальному житті? І якщо так, то наскільки ймовірно, що це станеться?
«Так, це може статися, але для цього буде потрібна гігантська сонячна буря. Для цього вам справді знадобиться якийсь масштабний захід, що неможливо. Але я думаю, що вихід з ладу електромереж вірогідніший. Насправді це явище вже мало місце у невеликих масштабах», — сказав Live Science Метью Оуенс, фізик-сонячник з Університету Редінга у Великій Британії.
Сонячні бурі, також відомі як космічна погода, виникають, коли Сонце випускає інтенсивний сплеск електромагнітного випромінювання. Таким чином випромінюються хвилі енергії, які поширюються назовні, впливаючи інші тіла в Сонячній системі, включаючи Землю. Коли електромагнітні хвилі взаємодіють із власним магнітним полем Землі, вони мають кілька ефектів.
По-перше, вони змушують електричні струми текти у верхніх шарах атмосфери Землі, нагріваючи повітря так само, як працює ваша електрична ковдра. Ці геомагнітні бурі можуть створювати красиві полярні сяйва над полярними регіонами, але також можуть порушувати радіосигнали і GPS. Більш того, у міру того, як атмосфера нагрівається, вона роздмухується, як зефір, додаючи додатковий опір супутникам на низькій навколоземній орбіті та збиваючи з курсу дрібніші фрагменти космічного сміття.
Інший вплив космічної погоди більш земний. У міру того, як потужні електричні струми протікають через верхні шари атмосфери нашої планети, вони індукують потужні струми, що протікають і через земну кору. Це може заважати електричним провідникам, розташованим поверх кори, таким як електромережі — мережа ліній електропередачі, якими електрика переноситься від електростанцій до будинків. Внаслідок цього виникають локальні перебої в подачі електроенергії, які важко виправити. За даними НАСА, одна з таких подій сталася у Квебеку 13 березня 1989 року, що призвело до відключення електроенергії на 12 годин. Нещодавно сонячний спалах вивів з ладу 40 супутників Starlink.
На щастя, відключення кількох супутників Starlink недостатньо, щоб зіпсувати глобальний доступ до Інтернету. Щоб повністю відключити Інтернет, сонячна буря повинна завадити наддовгим оптоволоконним кабелям, що тягнуться під океанами та з’єднують континенти. Кожні від 50 до 145 км ці кабелі оснащуються ретрансляторами, які допомагають посилювати їхній сигнал у міру його проходження. У той час як самі кабелі не вразливі для геомагнітних бур, ретранслятори вразливі. І якщо один ретранслятор вийде з ладу, цього може бути достатньо, щоб відключити весь кабель, а якщо достатня кількість кабелів вийде з ладу, це може викликати інтернет-апокаліпсис.
Глобальне відключення інтернету могло б мати потенційно катастрофічні наслідки — воно зруйнувало б усе, від ланцюжка постачання до медичної системи, фондового ринку та основних можливостей окремих людей працювати та спілкуватися.
Є кілька способів захистити Інтернет від наступного мега-сонячного шторму. По-перше, захистити електричні мережі, супутники та підводні кабелі від перевантаження через приплив струму, включаючи відмовостійкі пристрої для стратегічного відключення мереж під час сонячної бурі. Другий, менш витратний спосіб — розробити досконаліший метод прогнозування сонячних бур у довгостроковій перспективі.
За словами Оуенса, сонячні бурі, як відомо, складно передбачити, бо хоча космічна погода існує вже тисячі років, технологія, на яку вона впливає, існує лише кілька десятиліть.
Сучасні технології можуть пророкувати сонячні бурі за два дні до того, як вони обрушаться на Землю, ґрунтуючись на активності сонячних плям, чорних плям на поверхні Сонця, які вказують на області з високою активністю плазми. Але вчені не можуть відстежувати сонячні бурі, як вони стежать за ураганами.
Джерело: livescience.com