“Хаббл” підтвердив рекордні розміри комети Бернардинеллі – Бернштейна

    882

    Опрацювавши результати нових спостережень телескопа «Хаббл», група вчених з Китаю та США підтвердила раніше висунуте припущення, що комета Бернардинеллі – Бернштейна (C/2014 UN271) є найбільшою з коли-небудь спостережуваних – діаметр її крижаного ядра становить 129 км.

    Зараз комета-рекордсмен рухається зі швидкістю понад 35 тис. км/год, а 2031 року вона опиниться в перигелії, тобто на мінімальній відстані до Сонця — близько 1,6 млрд км, що трохи далі за орбіту Сатурна. Вчені впевнені, що у віддалених частинах Сонячної системи таяться ще тисячі комет, поки що занадто тьмяних, щоб їх можна було роздивитися. Попередній рекорд за розмірами ядра (96 км), за деякими оцінками, належав кометі під номером C/2002 VQ94, відкритій у 2002 році.

    Новий чемпіон потрапив у поле зору астрономів у 2010 році. Через кілька років вчені Педро Бернардинеллі (Pedro Bernardineli) та Гері Бернштейн (Gary Bernstein) виявили комету в архівних матеріалах проєкту з вивчення темної енергії у Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо в Чилі. З того часу її досліджували за допомогою різних телескопів, як наземних, і орбітальних, включаючи «Хаббл».

    На цей час об’єкт знаходиться на відстані 3,2 млрд км від Сонця, а її температура становить -211 °C. Такої низької температури вистачає для процесу сублімації монооксиду вуглецю — речовина у твердій формі випаровується з поверхні комети, утворюючи газопилову хмару навколо ядра.

    Останні дані були отримані на основі п’яти знімків комети «Хабблом», зроблених 8 січня 2022 року. Основною складністю для вчених було провести кордон між газопиловою хмарою та ядром. І тому дані з орбітального телескопа оброблялися з допомогою методів комп’ютерного моделювання, а результати звірялися з даними, отриманими раніше чилійським комплексом радіотелескопів ALMA. Астрономи зробили висновок, що поверхня комети виявилася темнішою, ніж вони очікували.

    Вчені вважають, що комета Бернардинеллі – Бернштейна почала рух з хмари Оорта – це гіпотетична сферична область на периферії Сонячної системи, де є велика кількість комет. Вважається, що вони формувалися на ближчій від Сонця відстані, але згодом були відкинуті далі гравітаційними силами планет-гігантів, що утворилися в системі. І без будь-якого гравітаційного поштовху комети так і залишаються у цій області. За деякими оцінками, період обігу комети Бернардинеллі — Бернштейна навколо Сонця становить не менше 3 млн років з максимальною відстанню не менше 0,5 світлових років.

    Джерело: space.com



    • інші новини