Сонячна буря викликала північне сяйво в Україні

    3271

    Полярне сяйво було видно на півночі країни. Цього тижня сильна сонячна буря створює сприятливі для північного сяйва умови у Північній півкулі.

    За даними Центру прогнозів космічної погоди Національного управління з дослідження океанів та атмосфери (NOAA), Сонце випустило два корональні викиди маси (CME) 1 та 2 листопада. CME – це виверження в атмосфері Сонця, яке викидає магнітне поле в космос і в цьому випадку до Землі.

    Коли ці магнітні порушення вражають верхні шари атмосфери Землі, можуть викликати геомагнітні бурі. Ці шторми здатні порушити супутниковий зв’язок та іншу електроніку. Вони також змушують частинки в магнітному полі, що оточує Землю, випромінювати світло, створюючи ефірне шоу, відоме як полярне сяйво.

    Полярне сяйво, також відоме як північне чи південне сяйво, зазвичай перебуває у високих широтах, неподалік полюсів. Але сильна сонячна буря може зробити це явище видимим на південь. Останнє геомагнітне виверження відкрило краєвиди на північне сяйво спостерігачам у північній півкулі. У тому числі – й Україні.

    Фотограф Андрій Гаврилюк сфотографував слабке полярне сяйво у місті Ківерці (Волинська обл.).

    “Спостерігав північне сяйво сьогодні вночі на 50 широті у Ківерцях, Волинська область о 00:10 за місцевим часом! Через потужну геомагнітну бурю Q індекс локально піднімався до 8! Фотографічно спостерігалося хвилин 10 – 15 як червоне свічення в північній частині неба, потім накрила шарувата хмарність і туман…», – написав Гаврилюк.

    CME рухаються з різною швидкістю і, за даними NOAA, перший магнітний вибух від Сонця стався 3 листопада.

    При прогнозуванні полярного сяйва вчені використовують так званий планетарний K-індекс, який вимірює геомагнітні бурі за 9-бальною шкалою. П’ять чи більше вказує на геомагнітну бурю. Станом на 4 листопада K-індекс коливався між 6 та 7. Центр прогнозування космічної погоди також надає 30-хвилинний прогноз полярної активності, що показує місце розташування та інтенсивність полярного сяйва. Центр також надає оглядову карту з магнітною широтою великих міст та індексом K, яка зазвичай необхідна для спостереження за полярним сяйвом в цих магнітних широтах.

    Полярне сяйво може бути непередбачуваним, але для спостереження за полярним сяйвом застосовуються ті ж правила, що і для спостереження за зірками: кращі види, ймовірно, будуть виявлені в безхмарні ночі далеко від міських вогнів. Необов’язково знаходитися просто під світлом, щоб його бачити – згідно з NOAA, полярне сяйво можна побачити за сотні миль, якщо умови будуть відповідними.

    Нагадаємо, раніше повідомлялося, що на Сонці стався великий спалах у бік Землі.



    • інші новини