Марсохід Curiosity побачив унікальні незвичайні хмари на Марсі

  1076

  Марсохід «Curiosity» зафіксував сріблясті та перламутрові хмари після заходу Сонця. Зазвичай хмари на Марсі з’являються пізніше, у найхолоднішу пору року. Крім того, вони сформувалися вище та, скоріше за все, містять замерзлий вуглекислий газ, пише nauka.ua.

  NASA, JPL-Caltech, MSSS
  NASA, JPL-Caltech, MSSS

  Що відомо про хмари на Марсі?

  Хмари у розрідженій та сухій атмосфері Марса є рідкісним явищем. Зазвичай вони фіксуються на екваторі планети в найхолоднішу пору року, коли відстань між Марсом та Сонцем найбільша. Більшість із них формується на висоті менше 60 кілометрів та складаються із водяного льоду. Але один повний марсіанський рік тому (або два земних роки) дослідники зафіксували, що хмари над марсоходом «К’юріосіті», який знаходиться у кратері Ґейл, утворюються раніше, ніж очікувалося. Цього року команда підготувалася для фіксації цих «ранніх» хмар з моменту їхньої першої появи наприкінці січня.

  Хмари над горою Шарпа 19 березня 2021 року. NASA, JPL-Caltech, MSSS
  Хмари над горою Шарпа 19 березня 2021 року. NASA, JPL-Caltech, MSSS

  Які хмари зафіксував ровер?

  Ровер побачив кілька видів хмар. Їхні тонкі хвилясті структури легше за все розрізнити на знімках чорно-білих навігаційних камер, а розрізнити кольори можна на світлинах, що створені інструментом Mastcam. Сріблясті хмари були яскравими одразу після заходу Сонця, адже їхні крижані кристали віддзеркалюють світло, через що вони виглядають світлішими на тлі темного неба. Коли положення Сонця на небі знижується, ці хмари стають темнішими. Крім того, ровер також побачив мерехтливі перламутрові хмари, частинки яких мають майже однакові розміри. Такі хмари формуються і зростають з однаковою швидкістю.

  Хмари, зафіксовані 31 березня 2021 року навігаційними камерами ровера. NASA, JPL-Caltech, MSSS
  Хмари, зафіксовані 31 березня 2021 року навігаційними камерами ровера. NASA, JPL-Caltech, MSSS
  Хмари після заходу Сонця 28 березня 2021 року. NASA, JPL-Caltech, MSSS
  Хмари після заходу Сонця 28 березня 2021 року. NASA, JPL-Caltech, MSSS

  Завдяки спостереженням ровера виявилося, що «ранні» хмари формуються на більшій висоті, ніж зазвичай. Скоріше за все, вони формуються із замерзлого вуглекислого газу, або сухого льоду. Однак необхідний додатковий аналіз, щоб визначити точну висоту хмар та розрізнити, які з них містять водяний, а які сухий лід.

  Перламутрові хмари, сфотографовані «К'юріосіті» 5 березня 2021 року. NASA, JPL-Caltech, MSSS
  Перламутрові хмари, сфотографовані «К’юріосіті» 5 березня 2021 року. NASA, JPL-Caltech, MSSS

  • не пропусти

  • магазин