Дослідники зі Школи морських і атмосферних наук при Університеті Майамі виявили, що сильний землетрус може викликати виверження Мауна-Лоа на Гаваях.
Фахівці проаналізували рух поверхні, виміряний супутниковими геодезичними радарами та GPS-станціями і виявили, що під щитовим вулканом зараз відбувається накопичення магми.
Вчені проаналізували руху грунту, виміряні супутниковими даними інтерферометричного радару з синтезованою апертурою (InSAR) і станціями GPS, щоб точно змоделювати, куди проникла магма і як приплив магми змінився з плином часу. Мережа GPS знаходиться у веденні Гавайської вулканічної обсерваторії Геологічної служби США.
«Землетрус магнітудою 6 балів або вище зніме напругу, створюване припливом магми вздовж субгоризонтального розлому під західним флангом вулкана. Цей землетрус може викликати виверження», — сказав Бхуван Варугу, доктор філософії, провідний автор дослідження.
Дослідники виявили, що протягом 2014−2020 років в цілому 0,11 кубічних кілометрів нової магми проникло в дайкоподібне тіло, розташоване під і на південь від кальдери вершини, з верхнім краєм на глибині 2,5 — 3 кілометри нижче вершини. Дайкоподібними тілами називають великі утворення, що виникли при застиганні магми в тріщинах земної кори.
У 2015 році скупчення магми почало рухатися на південь в область зі зниженим тиском порід, але в 2017 році центр деформації повернувся в попереднє положення. Вчені кажуть, що такі зміни магматичного тіла під Мауна-Лоа відбуваються вперше.
«На Мауна-Лоа рух флангів і виверження нерозривно пов’язані. Приплив нової магми почався в 2014 році після більш ніж чотирирічного руху східного флангу в сторону моря, що відкрило простір в рифтовій зоні для проникнення магми», — сказав Варугу.
Супутникові дані були отримані італійськими супутниками Cosmo-Skymed в рамках ініціативи Geohazard Supersites and Natural Laboratories, міжнародної організації для розширення спостережень за Землею. Кілька космічних агентств об’єднали свої супутникові ресурси, щоб проводити нові дослідження небезпечних вулканів.
Мауна-Лоа є найбільшим вулканом Землі. Його виверження залишають дуже мало часу для евакуації через швидку течію потоків лави. У 1950 році після землетрусу магнітудою 6,3 і виверження лава досягла берега за три години.