Масниця в Україні в 2021 році: всі традиції і звичаї по днях

  163

  Масниця (Колодій) в Україні починається 8 березня і триватиме до 14 березня. З 15 березня в Україні розпочинається Великий піст. Масниця присвячена проводам зими та зустрічі весни та є народним святом з давніх часів.

  У старовину на Масницю влаштовували народні гуляння та різні забави, оскільки слідом йшов Великий піст і починалися обмеження в розвагах і їжі. Вважалося, що чим веселіше відсвяткуєш Масницю – тим багатшим і більш насиченим буде увесь наступний рік.

  Масниця поділяється на два періоди: Вузька (з понеділка по середу) і Широка (з четверга по неділю). У кожного дня тижня на Масницю є своє значення, традиції та обряди.

  Понеділок – “Зустріч”.

  В цей день заготовляють продукти для святкових столів, печуть млинці з різними начинками. Перший млинець віддають бідним, щоб вони пом’янули душі покійних родичів. В цей день роблять опудало з соломи в жіночій сукні та встановлюють у центрі села чи міста до закінчення Масляної.

  Вівторок – “Загравання”.

  В цей день розгортаються масничні гуляння – люди катаються з гірок на санках, на каруселях, влаштовують вистави. Але основні обряди пов’язані зі сватанням – молоді люди ходять на оглядини та вибирають собі майбутню пару. Вважалося, що якщо посватати наречену на Масницю, то й весілля буде скоро, відразу після закінчення посту.

  Середа – “Лакомка”

  В цей день ходять на млинці до тещі. Господині запрошують своїх зятів на святковий обід і пригощають їх млинцями, пирогами та іншими стравами. Цей день вважався вдалим приводом, щоб налагодити стосунки в родині, подружитися і висловити свою вдячність.

  Четвер – “Розгуляй”

  З цього дня починається Широка Масниця. Працювати було заборонено до кінця тижня, але ось розважатися можна вже по повній. В такі дні починали проводити кулачні бої, конкурси, змагання, водили хороводи, співали пісні та танцювали. Також збиралися великими компаніями за загальним столом.

  П’ятниця – “Тещині вечірки”

  У цей день тещі наносять візит до зятя. Він кличе її в гості та пригощає млинцями власного приготування. Теща при цьому має право прийти в гості з подругами. За народними прикметами вважалося, що якщо ці обряди виконати в точності, то відносини тещі й зятя будуть ідеальними.

  Субота – “Посиденьки зовиці”

  В цей день родичі чоловіка приходять в гості до свого сина і невістки. Господиня пече млинці та пригощає свекра і свекруху. Невістці зазвичай родичі дарують у цей день подарунок, щоб показати їй особливу прихильність і “задобрити” її.

  Неділя – “Прощена”

  В цей день заведено просити вибачення і прощати. Важливо провести цей день з добрими думками та настроєм, покаятися у своїх гріхах і увійти у Великий піст з чистою душею і совістю. Увечері в неділю влаштовувалися гуляння, на яких проводжали зиму і спалювали опудало Масниці.


  • не пропусти

  • магазин