23-ій день народження української гривні: найцікавіші факти

    1347

    На початку осені 1996 року, а саме 2 вересня, в Україні з’явилася власна національна валюта — гривня, яка замінила українські карбованці. Як відомо, грошова реформа 1996 року була проведена лише за два тижні — з 2 по 16 вересня. Саме протягом цього періоду карбованці обмінювали на гривню за курсом 100 000 карбованців = 1 гривня, повідомляє НБУ.

    На момент заміни однієї грошової одиниці на іншу в обігу перебувало 338,1 трлн карбованців. В результаті переходу на гривню було вилучено 97% емітованих купюр. При цьому Нацбанк ввів в готівковий обіг гривні на суму понад 3,1 млрд.

    Цікаві факти про гривню: Як вона виглядала в Х-ХІІ і до наших днів

    На українських землях карбування власної валюти почав київський князь Володимир Великий. Ці монети — перші державні документи, які зберегли зображення тризуба. На лицьовій стороні монети зображено князя, що сидить на престолі, тризуб і напис “ВОЛОДИМИР НА СТОЛІ”. На зворотному боці — карбування лику Ісуса Христа і напис “А СЕ ЙОГО ЗЛАТО”.

    На відміну від країн Заходу, які починали карбування власних монет, копіюючи римські з чужими портретами і написами, українські монети містять виключно давньоруські написи і зображення своїх князів.

    У XII-XIV століттях Київська Русь переживала період феодальної роздробленості, а карбування монет припинилася. Роль грошей виконували переважно срібні злитки, які називалися “гривнями”.

    За часів національно-визвольної боротьби в 1917-1921 роках велике значення в розвитку самостійної і суверенної держави мало впровадження національної валюти і створення незалежної банківської системи.

    1 березня 1918 року Центральна Рада прийняла закон про запровадження нової грошової одиниці — гривні, яка поділялася на 100 шагів і дорівнювала 1/2 карбованця.

    Гетьман Павло Скоропадський, прийшовши до влади в квітні 1918 року, відновив як основну грошову одиницю карбованець, який ділився на 200 шагів. Було підготовлено ескізи банкнот номіналом 10, 25, 50, 100, 250 і 1000 карбованців.

    Тривала боротьба воїнів ОУН-УПА за незалежність України вимагала постійної допомоги від населення. В ті часи розраховувалися “бофонами” – односторонніми (рідше двосторонніми) грошовими документами з національною символікою і символікою ОУН і УПА.

    З 2 по 16 вересня 1996 року в Україні відбулася грошова реформа, в результаті якої національною валютою стала гривня. Національний банк України ввів банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень.

    З 1994 року в Україні відкрита Банкнотна фабрика, а в квітні 1998 року був заснований монетний двір. Тепер українська гривня друкується за найсучаснішими світовими технологіями, а з недавніх пір — з використанням українського льону.