Дивовижні книги Середньовіччя: 6 прикладів нестандартних старовинних примірників

2406

В епоху Пізнього Середньовіччя книга вважалася більшою мірою показником не вченого власника, а його високого соціального статусу. Кожен екземпляр виготовлявся вручну і прирівнювався практично до твору мистецтва. А якщо книга була ще і нестандартною, то цінність її збільшувалася в рази. У цьому огляді представлені приклади унікальних старовинних книг, які дивують не змістом, а своїм зовнішнім виглядом.

Пісенник в формі серця

Середньовічний пісняр Chansonnier de Jean de Montchenu, 1475 рік.

1

У пізньому Середньовіччі були популярні книжечки, які мають форму серця. Часто вони були наповнені не релігійним, а розважальним змістом. Йдеться про пісенники у вигляді сердечок.

Кодекс Ротундусом

Кодекс Ротундусом – мініатюрний часослов 15 століття.

2

Цей мініатюрний шедевр під назвою Кодекс Ротундусом датується 1480 роком. Це часослов, написаний на латині і французькою мовою. Він виконаний в нестандартній округлій формі. Діаметр книжечки становить всього 9 см, а довжина корінця – 3 см. На 266 сторінках невідомий автор зобразив 30 унікальних заголовних букв. Зараз цей шедевр 15 століття знаходиться в міській бібліотеці німецького міста Хільдесхайм.

Поясна книга

Поясна книга, датована 1 589 роком.

3

Поясна книга називалася так, тому що її носили на поясі. Шматок шкіри служив продовженням книги і затикався за ремінь або пояс людини. Причому книга висіла вниз головою, тому читати її можна було, не знімаючи з пояса. Подібні книги були популярними в 15-16 століттях в Німеччині і Нідерландах.

Двостороння книга «дозадо»

Двостороння книга 16 або 17 століття.

4

Подібні двосторонні книги використовувалися в 16-17 ст. Їх незвичайну палітурку називали «dos-a-dos» ( «дозаду»). Такий спосіб часто застосовувався при створенні Старого і Нового Завітів.

Книга, яку можна читати шістьма різними способами

5

Ця книга є більш складною формою попередньої. Її можна читати шістьма різними способами. Іншими словами, в ній містяться 6 різних книг. Це геніальне творіння було створено в Німеччині в 16 столітті. Воно містить релігійні тексти минулого, в тому числі і «Малий катехізис» Мартіна Лютера. Зараз книга зберігається в бібліотеці Strängnäs (Швеція).

Книга на «ніжці»

Дитяча абетка 17 століття.

6

У 17 столітті книги важили більше, ніж зараз. Дитяча абетка була листком, вкладеним в рамку на ніжці. Таким чином, дитина могла затискати деревинку між ніг і піднімати абетку на необхідну відстань перед очима.

Коли в Європі стали з’являтися бібліотеки, то книги, через їх високу собівартість, приковували ланцюгами. Сьогодні це здається дикістю, але в середньовічних бібліотеках стелажі були обладнані спеціальними кільцями для ланцюгів, які були досить довгими, щоб з книгою можна було працювати, але в той же час винести її з приміщення було неможливо.

kulturologia