5 природних ресурсів на Землі, які стрімко виснажуються

385

Планета Земля багата на природні ресурси, які дають нам все необхідне для життя: від їжі та води до енергії та будівельних матеріалів. Проте, деякі з цих ресурсів не безмежні. Їх запаси виснажуються з тривожною швидкістю, що може призвести до серйозних проблем у майбутньому.

  1. Гелій

Уявіть собі повітряну кульку, що грайливо ширяє вгору, немовби зневажаючи земне тяжіння. Її легкість – заслуга гелію, другого за поширеністю елемента у Всесвіті. Але парадокс полягає в тому, що на Землі цей скарб обмежений. Гелій, настільки легкий, що не може утриматись в атмосфері і з часом просто випаровується у космічну далину.

Ще у 2010 році лауреат Нобелівської премії Роберт Річардсон висловив занепокоєння щодо виснаження запасів гелію на Землі. Його прогнози були невтішними – лише 30 років. На щастя, у 2016 році в Танзанії знайшли нові родовища гелію, що подарувало цьому цінному ресурсу трохи більше часу.

Проте історія на цьому не закінчується. Гелій – незамінний елемент у багатьох сферах. Він охолоджує апарати МРТ, допомагає створювати оптоволокно та мікрочіпи, які є основою сучасних технологій. З огляду на це, використання гелію для розваг, як-от надування повітряних кульок, стає все більш недоцільним.

На відміну від гелію, кисень чи азот не зникають у космос, а залишаються з нами. Їхнє використання для розваг є більш екологічним та відповідальним рішенням. Зрештою, варто пам’ятати, що гелій – це не просто газ для повітряних кульок, а важливий ресурс для майбутнього.

  1. Фосфор

Фосфати є невід’ємною частиною нашого світу, присутні вони як у земній товщі, так і в біологічних організмах – і ви не виняток. Проте у високих концентраціях цей елемент зустрічається нечасто. Промисловий видобуток фосфору тісно пов’язаний з експлуатацією фосфатних родовищ, і в цій сфері ведуть країни, такі як Марокко, Китай, Єгипет, Алжир та Сирія.

Фосфор – ключова складова у виробництві добрив та харчових добавок, а також відіграє важливу роль у металургійній промисловості, зокрема у виробництві сталі. Це елемент, без якого не обійтися в багатьох галузях.

Проте, наші фосфатні ресурси не безкінечні. Науковці надають різні прогнози щодо термінів їх вичерпання: деякі говорять про століття, інші – що економічно доцільні запаси скінчаться вже через 50 років. Чи зможемо ми знайти нові родовища до цього часу і чи буде їх розробка вигідною, питання відкрите.

Та є й позитив: люди та тварини виводять майже весь спожитий фосфор, що відкриває двері до його переробки – методами, які можуть нагадувати середньовічні практики, а саме з використанням відходів життєдіяльності. Хоча це й може бути пов’язано з певними витратами, але альтернатива у вигляді світової аграрної кризи звучить набагато менш привабливо.

  1. Пісок

Пісок, на перший погляд, невичерпний ресурс, але насправді він виснажується з неймовірною швидкістю. Щорічно людство використовує близько 50 мільярдів тонн піску, що більше, ніж нафти та газу.

Пісок – основа для бетону, асфальту та скла, без нього неможливе сучасне будівництво. Але не весь пісок підходить для цих цілей.

Але навіщо морочитися з видобутком піску, коли в пустелі Сахара його безліч? Просто забери скільки потрібно, і проблема вирішена! Або ж ні?

Нажаль все так просто. Пісок з пустелі не підходить для будівництва. Його обдуває вітер, роблячи пісчинки округлими і гладкими. Через це вони втрачають здатність зчіплюватися, і бетон з них не вийде. Для будівництва потрібен пісок, обточений водою. Його можна знайти на берегах річок, в руслах і заплавах, а також на дні морів та озер. І ось з його видобутком виникають серйозні проблеми.

У Китаї, Індії, Кенії, Гамбії, Індонезії та Південній Америці пісок став таким цінним ресурсом, що його видобуток перетворився на тіньовий бізнес. Цим промислом заволоділа мафія, яка жорстоко усуває конкурентів і екоактивістів, які намагаються цьому завадити.

Якщо не знайти альтернативи, людству доведеться значно скоротити обсяги будівництва або переходити на інші матеріали, такі як дерево. Вже зараз з’являються перші дерев’яні хмарочоси, що може свідчити про кінець ери піщаних мегаполісів.

  1. Рідкісноземельні елементи

17 металів, відомих як рідкісноземельні елементи, мають складні назви: диспрозій, ітрій, тулій, тербій, європій та інші. Але їхня рідкість стає все більш серйозною проблемою.

Лантаноїди, як ще по іншому називають рідкісноземельні елементи, використовуються в багатьох галузях: від смартфонів, телевізорів та електромобілів до медицини, атомної промисловості та приладобудування. Саме завдяки цим металам електроніка стає все більш мініатюрною – без них ваш iPhone був би розміром з кімнату.

Іронія полягає в тому, що рідкісноземельні метали не такі й рідкісні. Їх в земній корі більше, ніж, наприклад, міді. Проте їх видобуток та обробка дуже складні, трудомісткі й часто економічно невигідні.

Сьогодні лідерами з видобутку рідкісноземельних металів є Китай та Австралія, але їхні запаси вичерпуються. Нестача цих елементів може призвести до різкого зростання цін на смартфони, відеокарти та інші електронні пристрої.

Гренландія може стати рятівником – там знаходиться 25% світових запасів лантаноїдів. Канадська компанія Neo Performance вже отримала права на їх розробку. Проте чи вистачить цих запасів і чи буде видобуток економічно вигідним – питання, на яке ще немає відповіді.

  1. Вода

Вода, основа життя на Землі(70% прісної води використовується в сільському господарстві, 20% – у промисловості, 10% – в побуті), тане на очах. Зростання населення, зміни клімату та забруднення роблять доступ до чистої води все більш проблематичним.

Жахливі цифри:

  • 4 мільярда людей, майже третина населення планети, вже відчувають дефіцит води!
  • 80% стічних вод скидаються у водойми без очищення, отруюючи їх.
  • Забруднення води стає причиною 1,7 мільйона смертей дітей щороку.
  • До 2050 року попит на воду може зрости на 20-30%.

Пам’ятайте про цінність води. Не витрачайте її даремно, економте та бережіть для майбутніх поколінь.