5 рецептів паски для тих, хто готує її вперше

13986

Великодні паски — це найголовніший елемент святкового столу. Хтось звик купляти їх у магазині, хтось замовляти в кондитерських, а комусь паски готує мама чи бабуся. Але, якщо цього року у вас достатньо часу на те, щоби самостійно зайнятися випічкою, то чому б не спробувати? Ми підготували добірку з 5 крутих рецептів та рекомендації, які допоможуть впоратися з приготуванням своєї першої домашньої паски. Почнемо з порад, які варто прочитати перед приготуванням:

Корисні поради, щоби паска вдалася

1. Яйця краще брати домашні, бо жовток у них яскравіший. Але, якщо є тільки магазинні, то можна додати жовтого кольору тісту завдяки настоянці шафрану чи додати звичайну куркуму. Також, допоможе додати кольору, якщо жовтки звечора розтерти із сіллю та залишити в холодильнику. За ніч вони стануть темнішими й краще пофарбують тісто.

2. Якщо будете додавати до тіста цукати, то їх треба порізати дрібно, замочити в міцному алкоголі, а потім посипати борошном. Родзинки теж — замочувати й посипати борошном. Це потрібно, тісто не втратило свою текстуру від наявності таких додатків.

3. Як підготувати цедру? Може здатися, що ви й так знаєте, але щоби цедра була ароматною, слід спочатку потримати лимон у коропі хвилинку, потім натерти на тертці. Після цього — замочити в міцному алкоголі. Це потрібно, щоби цедра виділила ефірну олію, яка підсилює аромат випічки.

4. Перед тим як починати готувати всі компоненти, треба одразу розпалити пічку. У кімнаті має бути тепло. Закрийте всі вікна і двері, щоби не було протягів чи перепадів температур. Тоді більше шансів, що тісто підніметься добре, і не впаде після випікання.

5. Усі компоненти мають бути однакової температури, перш, ніж ви почнете їх поєднувати.

6. Борошно треба просіяти через сито кілька разів, тоді тісто вийде більш пухким.

7. Місити тісто треба тільки руками — ніякий міксер не допоможе зробити правильну домашню паску.

8. Яйця треба розділяти на жовтки й білки, окремо збивати з цукром, а вже тоді додавати до інших компонентів. Так тісто буде легше замісити.

9. Якщо готуватимете паску на теплому молоці, то вона довше не буде псуватися.

10. Якщо верхівки паски при випіканні надто рум’яняться, то накрийте їх вологим папером.

Тепер, розгляньмо 5 різних рецептів Великодньої випічки

Рецепт № 1: Найпростіший рецепт паски

Це поширений рецепт звичайної паски на 2–3 середніх порції. Нам треба: 500 г борошна, 1 склянка теплого молока, 50 г дріжджів, 5 жовтків та 1/3 ч.л солі, по 130 г цукру та масла, 100 г родзинок, 100 мл коньяку та 60–70 г цукатів. Також, треба ванілін і цедра 1 лимону.

Як приготувати:

Спочатку треба підготувати дріжджі: розтерти їх із невеликою кількістю цукру, додати борошно та тепле молоко, і залишити в теплому місці.

Поки, підготуємо цедру. Лимон треба полити окропом, здерти з нього цедру, залити невеликою кількістю коньяку. Яйця треба розділити на білки й жовтки, останні — перебити в піну з цукром.

Вилити дріжджі з теплим молоком у широку миску чи каструлю, додати борошно просіяне, сіль. Змішати все, потім, додати жовтки, розтоплене масло й ретельно вимісити тісто.

Цукати подрібнити ножем, додати до родзинок і залити коньяком. Потім, просушити й обсипати борошном. Додати в тісто разом із цедрою й ще раз усе замісити. Накрити тканиною чи рушником і залишити на 30–40 хвилин настоюватися в теплі.

Тісто замісити, розкласти у формочки для випічки, змащені маслом та посипані борошном. Знову накрити тканиною та дати ще раз настоятися. Потім, покрити верхівки пасок жовтками, і випікати 50–60 хвилин за температури 190 градусів.

Коли паски будуть готові, чекати, поки вони охолонуть, і тільки потім виймати з форм. Потім прикрасити глазур’ю й почекати, поки та застигне.

Як приготувати глазур?

Є різні варіанти, які можна використати до паски. Традиційно — це глазур із цукрової пудри, води та лимонного соку. Можна ще зробити білкову глазур, адже після приготування цієї паски, у вас залишиться зайвих 5 білків. Ще є варіанти шоколадної глазурі (з темного чи білого шоколаду), а також із домішуванням крем-сиру.

З прикрас на глазурі підійдуть: горіхи, цукати, сухофрукти, цукерки, мак, спеціальні декоративні присипки тощо. Оригінальний варіант — сушені чи свіжі квіти.

Рецепт № 2: Паска мигдальна з апельсином

Що треба: 500 г борошна, 1 склянка молока, 40 г дріжджів, 150 з масла і 3 яйця, 1/2 склянки цукру і 120 г мигдалю, 1 апельсин і 1 лимон, трохи солі та 70 мл коньяку, 50 г кунжуту.

Як приготувати:

Половину молока змішати зі 100 г борошна та дріжджами, перетертими з 3 ст.л цукру. Усе це залишити настоюватися в теплі. Жовтки розтерти з рештою цукру в піну, а кунжут підсмажити на сухій пательні.

20–30 г мигдалю залишити для прикраси, а решту перебити в борошно й також обсмажити на сухій пательні. Апельсин і лимон полити окропом, зняти з цитрусових цедру та залити її коньяком.

У миску з опарою додати решту борошна, розтоплене масло та жовтки. Добре замісити тісто, додати до нього мигдалеве борошно й розтертий смажений кунжут. Також покласти в миску цедру і знову все вимішати. Дати тісту настоятись під рушником 30 хвилин, розкласти у форми, змащені маслом і посипані борошном. У формах хай тісто настоюється ще 30 хвилин, а потім випікайте паски 50 хвилин за температури 180 градусів. Температура й час можуть змінюватися, залежно від того, якого розміру ви робите паски. Чим менші порції, тим менше часу треба на приготування.

Коли пасочки охолонуть — виймайте їх із форми. Покрийте глазур’ю на ваш смак, а прикрасити випічку слід цілим мигдалем і цедрою апельсина.

Рецепт № 3: Шоколадна паска з цукатами

Що треба? Окремо для опари візьміть: 150 г борошна та 40 г дріжджів, 200 мл теплого молока та 30 г цукру. Крім цього, для тіста: 350–370 г борошна просіяного, 50 г какао-порошку, 150 г цукру та 8 жовтків, 130 г масла розтопленого, 1 апельсин, дрібка солі. У тісто додаємо: 150 г цукатів, 70 мл коньяку та трохи борошна для цукатів чи родзинок, глазур за смаком.

Як приготувати:

Цукати порізати, залити окропом на 3 хвилини, потім, злити воду й додати до них коньяк — нехай настоюються. Апельсин полити окропом, зняти з нього цедру, яку теж треба залити невеликою кількістю алкоголю.

Далі — готуємо опару: у глибокій мисці треба змішати молоко, цукор і дріжджі (пропорції вказані в списку потрібних продуктів до опари). Перетерти все та додати борошно, залишити настоюватися 30 хвилин, чимось накривши миску.

Потім, додати в миску борошно змішане з какао та сіллю. Слідом, додати жовтки, перетерті з цукром та цедрою, тепле масло. Місити тісто руками, поки воно не перестане липнути до долонь і стане тягучим. Накрити миску з тістом рушником чи харчовою плівкою, залишити його настоюватися щонайменше годину. Тісто має стати вдвічі більшим.

Як підніметься тісто, додати до нього цукати, обваляні в борошні. Тісто висипати в паперові форми для пасок та змастити верхівки олією чи жовтками. Накрити деко з формами теплим рушником і поставити у вимкнену духовку. Тісто знову має піднятися на третину.

Нарешті, можна випікати: спочатку 30–40 хвилин за температури 170 градусів, а потім ще 10 хвилин за температури 190 градусів. До такої паски найкраще підійде шоколадна глазур.

Рецепт № 4: Незвичайна паска краффін

Ця випічка — це щось середнє між мафіном, круасаном та паскою. Тісто її закручується і виходить легким та хрустким. Таку паску ви, можливо, ніколи не куштували, тож обов’язково збережіть собі рецепт.

Для її тіста треба: 350 г борошна та 50 г розтопленого масла, 2 жовтки та 20–25 г дріжджів, 150 мл теплого молока та 50–60 г цукру. Для змащування тіста треба: 200 г вершкового масла, 70 г мигдальних пластівців (підсмажених) та 100 г суміші сухофруктів, 60 мл коньяку та спеції: кориця, ванілін, сіль. Крім того, знадобиться борошно та масло для змащування форм під випічку, 1 яйце й цукрова пудра для верхівок паски.

Як приготувати:

Нагріти молоко, подрібнити дріжджі й додати цукор. Змішати все це в глибокій мисці. Дати настоятися 30 хвилин, а потім додати борошно, перетерті жовтки й масло. Замісити еластичне тісто (місити потрібно, щонайменше, 10 хвилин). Перекласти тісто знову в миску та накрити кришкою чи рушником. Нехай настоюється, поки не збільшиться вдвічі.

Тим часом, сухофрукти подрібніть трохи ножем, залийте окропом. Через 4–5 хвилин злийте воду та додайте до цукатів коньяк.

Форми для наших пасок треба змастити теплим маслом та присипати густим шаром борошна. Перевернути їх і потрусити, щоби забрати зайве борошно.

Коли тісто збільшиться до потрібних розмірів, викладіть його на сухий чистий стіл, засипавши поверхню борошном. Розділіть тісто на три шматки. Кожен качалкою розрівняйте в такі тонкі плати, як тільки зможете. Бажано, щоби вони аж просвічувалися.

Кожен пласт тіста треба покрити вершковим маслом, присипати спеціями та мигдальними пластівцями. Розкласти сухофрукти, посипані борошном. Туго скрутити кожен пласт тіста трубочкою. Зробити надріз на кожній трубочці, з’єднати два кінці трубочки між собою та закрутити тісто в такий собі калач. Викласти цей калач у форму й повторити так з іншими двома порціями тіста.

Накрити форми рушником та залишити тісто настоюватися 2 години у вимкненій духовці. Потім, вийняти, поставити духовку розігріватися до 190 градусів. Тісто змастити збитим яйцем, а паски випікати так: спочатку 10 хвилин не відкривати духовку, потім зменшити температуру до 160 градусів і пекти ще 30 хвилин.

Коли випічка буде готова, дайте їй вистигнути, а потім її треба полити теплим маслом і посипати цукровою пудрою Можна ще додати зверху мигдальних пластівців. Чекайте, поки випічка повністю охолоне, бо, як почнете різати ще теплою — розріз може виглядати не так естетично. Такі паски можна їсти протягом наступних 2–3 днів.

Рецепт № 5: Паска із шафраном та кардамоном

Кардамон та шафран — це відомі спеції, які, можливо, уже є у вас на кухні. Якщо ні, то їх можна купити в будь-якому супермаркеті. Ці два маленьких додатки повністю змінюють смак тіста. Для ароматної паски нам треба: 600 г борошна і 3 яйця, 250 мл молока й 1 пакетик сухих дріжджів, по 130 г масла й цукру, родзинки та цукати за смаком. Також, 1/2 пакетика ванільного цукру, по 1/3 ч.л солі, кардамону, шафрану та 1/2 ч.л соди. Трохи соку лимона, а також цукрова пудра для глазурі.

Як приготувати:

Дріжджі треба змішати з теплим молоком та шафраном. Додати до них у миску трохи цукру та третину борошна. Поставити настоюватися в теплі, поки опара не підніметься.

Змішати яйця, решту цукру, сіль та ванільний цукор. Поставте миску з цією сумішшю на водяну баню й готуйте, помішуючи, поки не розчиниться цукор. Окремо збийте масло та додайте його до готової опари, разом із кардамоном.

Поєднайте теплу яєчну суміш з опарою та додайте решту борошна із содою. Вимішайте тісто до однорідного стану. Найкраще для вимішування підійде дерев’яна лопатка. Поставте тісто в тепло, накривши миску, та чекайте, поки тісто збільшиться вдвічі.

Цукати та родзинки замочіть в окропі, потім обсипте борошном. Як тісто підніметься, то вимішайте його ще раз із цими додатками. Розкладіть порції тіста в паперові форми й дайте знову збільшитися вдвічі. Потім, випікайте за температури 180 градусів, а час визначайте залежно, від розміру пасок.

Поки випічка буде холонути, приготуйте цукрову глазур із лимонним соком. Потім, полийте нею паски та прикрашайте їх горіхами, цукатами чи солодощами на свій смак.

А, ви вже колись готували паску вдома? Маєте свій родинний рецепт, чи готові спробувати приготувати незвичайну святкову випічку? Зберігайте ці рецепти, щоби потім обрати, яку паску цього разу приготувати на Великдень.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua



• не пропусти