10 свіжих українських фільмів, які має побачити весь світ

6745

Україна вже не виглядає слабкою чи неважливою у світі. Нас вже не сплутають з кимось іншим на карті чи не порівняють з росіянами. Неймовірні подвиги й сила ЗСУ та всього народу змусили говорити про Україну. Як іноземцям, діаспорі, так і нам варто більше досліджувати історію та згадувати співвітчизників. Боротьба за свободу й наше життя триває не перше століття.

У нас є чим пишатися, й точно варто принаймні переглянути українські стрічки про сучасну війну, історичні події, культуру й значення мови. Зібрали 10 фільмів, якими варто пишатися. Дивіться та поширюйте:

1. «Кіборги», 2017

Історія оборони Донецького аеропорту про справді незламних військових. Добровольці стояли за свою землю довгі 242 дні. У фільмі показані розповіді про життя хлопців, їх сім’ї, любов, мотивацію. З різною освітою, професіями й мовами, але всі з одною метою. Сценарій створили на основі розповідей реальних українських військових.

2. «Поводир», 2014

Інженер Майкл Шемрок прагнув стати корисним для розбудови соціалістичної держави. Однак, виявилося, що в Україні 30-их років панують репресії та несправедливість. Американець загинув і папери з доказами майбутнього Голодомору залишив у книзі 10-річного сина.

Малому Пітеру доводиться тікати від поліції і приєднатися до сліпого кобзаря Івана. Хлопчик став поводирем чоловіка та продовжує роками втікати від переслідувань. У фільмі показано Розстріляний з’їзд кобзарів, хоча документальних підтверджень події немає.

3. «Зима у вогні», 2015

Документалка про Революцію Гідності з хронікою подій 2013-2014 років. У фільмі побачите інтерв’ю з учасниками революції, кадри з місця подій від 28 операторів-аматорів. Активісти, медики, митці, люди різних національностей, релігій, різні за віком об’єдналися й назавжди змінили Україну.

4. «Дике поле», 2018

Фільм за мотивами культового роману «Ворошиловград» Сергія Жадана розповідає історію 33-річного Германа зі Старобільську на Донбасі. Додому його повернула стара бензоколонка, яка була сімейним бізнесом. Старший брат Германа зник, і тепер він лишився один проти бандитів. Герою не тільки треба відстояти бензоколонку, а й знайти слід брата й вистояти проти любовних спокус.

5. «Земля блакитна, ніби апельсин», 2020

Сім’я Ганни живе у прифронтовій зоні на Донбасі, де постійно не вщухають обстріли. Воєнні дії тривають шість років, але родина не впадає у відчай. Ганна сама виховує чотирьох дітей. Усі разом вони продовжують дивитися фільми, грати й радіти життю та створюють фільм про власне життя.

Стрічку знімали у Красногорівці, Кураховому та Авдіївці Донецької області та в Києві.

6. «Вусатий фанк», 2021

ВІА (вокально-інструментальні ансамблі) створила партія замість західних рок-гуртів. Але все пішло не так: політбюро отримало не слухняних музикантів, а самобутню українську сцену. Вусатий фанк збирав стадіони. Гурти Водограй, Світязь, Арніка, Смерічка, Дзвони та інші були потужним джерелом культури. Зараз усі знають «Червону Руту», але таких пісень було дуже багато. Стрічка надихне вивчити усі та пірнути у світ української музики 1970-тих років.

7. «Соловей співає», 2019

Фільм показує різні сторони мовного питання в Україні та вплив зросійщення на наших громадян. Сім російських міфів так глибоко засіли у підсвідомості за століття! Але після перегляду ви зможете фактами і спокійно зруйнувати їх. Шанувати мову й позбуватися вигідної росії пропаганді дуже важливо під час війни.

Ідея фільму з’явилася з історії: український військовий втратив зір на полі бою й не міг розрізнити своїх та ворогів. Коли до нього хтось наближався, хлопець був готовий висмикнути чеку з гранати, але почув українську мову.

8. «Ukraïner. The Movie», 2019

Перший повнометражний фільм відомого проекту Ukraïner про буденне й надзвичайне життя українців. В один день люди різних професій, митці, наглядач маяка, ліжникарі й мотоболіст не знайомі між собою, але їх пов’язує любов до своєї справи та країни. Нам є ким пишатися, бо талановиті й цікаві люди поруч щодня.

На час зйомок Україна для багатьох була незвіданою, й побут та насичене життя наших земляків дивували. Зараз про Україну говорить весь світ, а ми продовжуємо працювати, об’єднані як ніколи.

9. «Міф», 2018

Історія Василя Сліпака, який покинув оперну сцену та став на захист України. Соліст Паризької національної опери й співак зі світовим іменем проміняв лаври на життя в окопах і взяв позивний «Міф», як у персонажа опери «Фауст», у якій грав Василь. У стрічці переплелися жанри документального кіно та кіноконцерту. Коротке та дуже яскраве життя Міфа залишиться у вічності.

Після перегляду вкотре можна зрозуміти, що на фронті не просто воїни. Добровольці покинули всі свої бізнеси, звичне життя, професію та стали військовими. Завдяки їм наше життя продовжується, й цієї миті тисячі захисників України продовжують справу Міфа.

10. «Черкаси», 2019

Військовий корабель «Черкаси» у 2014 лишається заблокованим на кримському озері Донузлав. Команда просто не може здати позиції та піти на поступки російським військам. Крім боротьби проти росіян, ви побачите історію двох друзів із Чернігівської області. Мишко служив на кораблі раніше й підштовхнув приєднатися сироту Левка. Додому повернувся лише Мишко, але не зміг відійти від подій та одразу ж зібрав речі. Скоріше за все, знову відправився на війну.

Підтримка українського кінематографа починається зі звичайних переглядів. А фільми з цієї добірки допоможуть не впадати у відчай та надихатимуть бути сильними у час війни. Україна живе й далі, ми продовжуємо творити й сміятися, дивитися фільми та водночас боротися проти загарбників. Перегляньте одну із цих стрічок, щоб зрозуміти, наскільки міцні й віддані українці.

автор Катя Вогник спеціально для vsviti.com.ua• не пропусти