До 1 вересня: 10 фільмів про навчання та виховання дітей

3161

Цього дня, зазвичай, усі діти відправляються до школи. Проте, цього року частина учнів вчитиметься дистанційно. Яким би не був сучасний формат навчання, а тема виховання дітей актуальності не втрачає. Ми зібрали тематичну добірку фільмів: про відносини батьків та дітей, вчителів та дітей, ну або ж просто дітей між собою. Кожна з цих історій не просто цікава, а й дає чимало тем для роздумів:

Спілка мертвих поетів (Dead Poets Society, 1989)

Про виховання дітей у складному підлітковому віці. Про відносини дітей із вчителями та батьками. Про те, як один дорослий може вплинути на формування світогляду цілого класу юнаків. Про поезію, як спосіб життя. Цей фільм сповнений натхнення та підліткових переживань. А ще, його варто дивитися, хоча б через таких акторів, як Робін Вільямс, Ітан Гоук та Роберт Шон Леонард. Двоє останніх у цій стрічці ще зовсім юні, але вже розкрили свої таланти.

Чарівна країна (Finding Neverland, 2004)

У цьому фільмі актори ще сильніші: головні ролі грають Джонні Депп і Кейт Вінслет. Персонаж, якого грає Депп, пише казки та сценарії для вистав. Він дуже любить дітей, але своїх не має. Тому швидко подружився з багатодітною вдовою, яку грає Кейт Вінслет. Діти одразу полюбили цього чоловіка, адже він має схожий світогляд: теж вірить добро та дива.

Оточуючим не вдається збагнути, чому одружений дорослий чоловік грається з чужими дітьми. Письменника навіть підозрюють у злих намірах. Але, насправді, просто не всім дорослим хочеться виросатати. Це історія про чоловіка, який вигадав історію Пітера Пена. А її точно міг створити тільки той, хто в душі залишився юнаком.

Заплати іншому (Pay It Forward, 2000)

Історія про велике добро, яке живе в маленькому серці хлопчика на ім’я Тревор. Разом із головним героєм ми сміємося, переживаємо, сумуємо. ідеалізуємо. Бо щирість завжди відгукується, її неможливо ігнорувати. Цей фільм вчить вірити в те, що добро повертається, хоч і не завжди до того, хто його зробив. А ще, він вчить, що добро не залежить від місця проживання, віку, фінансового стану чи виховання батьків. Воно може поселитися там, де його зовсім не чекаєш.

Капітан Фантастик (Captain Fantastic, 2016)

Незвичайний фільм про не менш незвичайне виховання дітей. Якщо прочитати відгуки на цей фільм із різних кіносайтів, то однозначних висновків винести з них не вийде. Історія отримує або гостре засудження, або гостре схвалення. Проте, байдужим не залишає жодного глядача.

Фільм вчить, що інтелект треба розвивати за межами оцінок у школі, а власну думку формувати ще змалечку. І так, нам досі треба знати, як вижити в цьому світі без інтернету, телефонів, електрики та інших благ цивілізації.

Хористи (Boychoir, 2014)

Головний герой, 11-річний юнак, після смерті матері потрапляє в інтернат для хлопчиків. Там він починає співати в хорі і знайомиться з єдиним викладачем, якому не байдуже на учнів інтернату. Це фільм про виховання, самотність, жорстокість, несправедливість та надію, очима звичайної дитини.

Обдарована (Gifted, 2017)

Це не історія батька й доньки, а історія дядька і племінниці. Матір дівчинки була математичним генієм, проте покінчила життя самогубством. Головний герой взявся опікуватися дитиною сестри, а згодом виявив, що племінниця тако має розум генія. Першокласниці одразу пропонують стипендію в приватній школі із суворими правилами та жорстким графіком навчання. Тут і починається головний конфлікт історії. Бабуся дівчинки хоче забезпечити їй найкращу освіту й надійне майбутнє, тож наполягає на приватній школі. Але, головний герой має дещо іншу думку: кожна дитина має право на дитинство.

Мачуха (Stepmom, 1998)

Роль цієї мачухи грає молода Джулія Робертс, стрічку варто переглянути, хоча б заради неї. Історія класична: чоловік розлучається та знаходить собі нову молоду дружину. Колишня залишається незадоволеною, і вже точно не готова ділити з дітей із новою пасією чоловіка. Проте, класичний сценарій змінюється, коли мама дітлахів з’ясовує, що має смертельну хворобу. Остання місія надзвичайно важлива: потурбуватися, щоби діти мали дружню родину й материнську турботу. Тож, жінці доведеться знайт у серці місце для прощення і прийняття, у відносинах із новою мачухою для її дітей.

Несплячі в Сіетлі (Sleepless in Seattle, 1993)

Історія про те, як маленький хлопчик опікується долею дорослого батька. Батько — вдівець, який усе ще не може облишити минуле. Син — бажає батьку щастя, тож вирішує дати оголошення про пошук нової дружини для нього. Фільм вчить, що поки дорослі турбуються про щастя дітей, вони часто забувають про власне щастя. А тільки коли всі живуть на повну, у сім’ї може існувати гармонія.

Учитель на заміну (Detachment, 2012)

«Ми зобов’язані вести дітей, щоби вони не залишалися на узбіччі, щоби вони не ставали непотрібними.» — це цитата головного героя, і водночас головна думка всього фільму.

Головний герой — вчитель на заміну. Він викладає мову та літературу там, де основний вчитель захворів чи раптово звільнився. Його заняття з дітьми тривають, допоки замість старого постійного вчителя не знайдуть нового. Цього ращу герой потрапляє в школу, де більшість дітей із неблагополучних сімей. Він розуміє, що знання зі шкільної програми їх не цікавлять, бо в кожного на плечах уже купа дорослих проблем та особистих драм. Проте, вчитель не просто висиджує свої робочі години. Він намагається донести кожному з учнів, що в них є майбутнє. Головне, це вміти його побачити, а не озиратися на досвід своїх батьків та середовища, у якому довелося зростати.

Мої думки тихі (2019)

Останній фільм у нашому списку — український. Він сміливо може зайняти й перше місце, адже історія не менш вдало висвітлює складні відносини дітей та батьків. Але вже не десь в американській школі, а в українському Ужгороді.

Прагнення батьків проектувати власні бажання на своїх дітей. Прагнення молоді втекти жити в іншу країну. Конфлікт поколінь. У цьому фільмі є чимало тем для роздумів і обговорення.

Ви теж піддалися шкільній ностальгії? Тоді зберігайте собі цю добірку фільмів. Вони допоможуть поринути в роздуми про минуле, але вже аналізуючи спогаади з нового боку.

автор Вікторія Демидюк спеціально для vsviti.com.ua