Дієтолог назвав 15 поєднань продуктів, що підсилюють корисну дію один одного

997

Продукти не бувають корисними або шкідливими, вважає професійний дієтолог Людмила Денисенко, продукти бувають засвоєними або НЕ засвоєними. Або недозасвоенними. Максимальну користь від їжі можна отримати, якщо поєднувати продукти таким чином, щоб користь кожного посилювалася за допомогою сусіда. Це можливо, і це неважко.

Бувають випадки, коли дует чи тріо продуктів подвоює, а то і потроює користь від кожного окремого «соліста». Публікуємо список найкорисніших поєднань, складений дієтологом.

Яйця + помідори (яйця + цибуля) = вічна молодість

Найкорисніше – зробити з цих продуктів яєчню на рослинній олії. Цибуля і помідори багаті вмістом селену, який грає важливу роль в розвитку статевої системи організму. Ця речовина правильно засвоюється в поєднанні з вітаміном Е, який в свою чергу міститься в яйцях і рослинній олії.

При цьому потрібно вживати продукти з вмістом цих мінералів одночасно. Тому яєчня з цибулею або томатами, а ще краще – і з тим, і з іншим – відмінне джерело селену і вітаміну Е. Головне, вчасно зняти пательню з плити, так як при довгій термообробці ці корисні речовини руйнуються.
2 (1)

Яйця + броколі (яйця + шпинат) = життя без ПМС і остеопорозу

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Archives of Internal Medicine, жінки, які отримують з їжею необхідну кількість кальцію і вітаміну D, на 30-40% рідше страждають ПМС. Курячі яйця – найкраще природне джерело вітаміну D, а зелені суцвіття броколі і листя шпинату багаті кальцієм, який без вітаміну D засвоюється погано. Листя шпинату, крім того, багате на вітамін К, який важливий для згортання крові і для здоров’я кісткової тканини.

З’ясувалося, що вітамін К працює в компанії з ще двома вітамінами – D і, А, виконуючи роль регулювальника, направляючи кальцій туди, де йому місце, і забираючи його звідти, де його бути не повинно. А шпинат і брокколі – відмінні джерела бета-каротину – попередника вітаміну А. Крім того, такі дуети сприяють зміцненню скелета. А уявляєте, якщо ці продукти об’єднати? Наприклад, в омлеті або фріттаті – італійській яєчні з начинкою. А якщо ще додати сиру (джерело легкозасвоюваного кальцію), вийде просто незвичайне поєднання!

Сочевиця + болгарський перець (насіння кунжуту + зелень) = геть втому

Дієтологи стверджують, що в раціоні кожної четвертої жінки не вистачає заліза. Але ж воно й надає нам енергії! Але становище не виправити, якщо просто їсти багату цим мікроелементом їжу. Наприклад, сочевиця – просто комора заліза, його там майже 12 мг на кожні 100 г продукту, більше, ніж в яловичій печінці (8,2 мг на 100 г). А кунжутне і соняшникове насіння – взагалі, «залізна бомба» – в них міститься близько 61 мг заліза!

Однак, як відомо, з печінки залізо засвоюється набагато краще, тому що воно там гемовое – входить до складу гемоглобіну. Негемове залізо, яке надходить в організм з продуктами рослинного походження, погано засвоюється. Виходить, джерело бадьорості, що міститься в сочевиці, пропадє дарма?

А ось і ні! Спробуйте додати в страви з сочевиці червоний болгарський перець, а насінням кунжуту або соняшнику посипати салат з перцем і зеленню. Вітамін С, який міститься в паприці, петрушка, кріп, черемшина, як ключ, відкриває для еритроцитів засіки, набиті корисним мікроелементом.
3 (1)

Помідори + рослинна олія = молодість шкіри і боротьба з раком

Лікопін – потужний антиоксидант, що міститься в помідорах, знижує шкоду, що наносить епітелію сонце. Рослинні жири допомагають лікопіну краще засвоїтися. Результати дослідження, опублікованого в журналі American Journal of Clinical Nutrition, показали: у людей, що вживають в їжу багато оливкової олії, менше зморшок. А лляна, багата поліненасиченими жирними кислотами омега-3, сприяє поліпшенню стану шкіри і волосся.

До речі, помідори можна їсти з оливками, що навіть корисніше, ніж з олією. Нещодавно в США провели експеримент, в результаті якого з’ясувалося, що чоловіки, які вживали в великих кількостях салат з помідорів з оливками, змогли вилікуватися від раку простати набагато швидше, ніж ті хто цього не робив.

До того ж, помідори і олія просто створені для того, щоб їсти їх разом у вигляді брускетти або салату капрезе. Косметичний ефект від середземноморської «пари» можна підсилити. Тушкуйте на повільному вогні (при 110 градусах) сливовидні томати в оливковій олії (при нагріванні вивільняється більше лікопіну).

Шпинат + авокадо = відмінний зір

У шпинаті – просто криниця корисних для зору лютеїну і вітаміну А. У авокадо їх ще більше, до того ж м’якоть плода багата «хорошими» жирами, необхідними організму, щоб розчинити ці поживні речовини.
4 (1)

Курка + морква (сало + зелена цибуля) = міцний імунітет

Важко знайти коренеплід, в якому було б більше вітаміну, А, необхідного організму для боротьби з інфекціями, ніж морква. Однак без цинку, що міститься в курятині, нашому організму було б важко отримати корисні речовини з цього вітаміну. Вітамін, А може «подорожувати» по кровоносній системі тільки в з’єднанні з білком, а цинк якраз необхідний для формування білка, який зв’язує вітамін А. Тому, якщо в організмі недостатньо цинку, вітамін, А не може потрапити з печінки в тканини організму. Ось чому курячий бульйон з морквою – перший помічник при грипі!

Ну, а що стало вже класикою поєднання сала з зеленою цибулею або часником – національний український «антибіотик»! Сало багато жиророзчинних вітамінів A, E і D, в ньому 40% ненасичених жирних кислот. Такого роду кислоти, потрапляючи в організм, зв’язують і виводять з організму токсини. Арахідонова кислота сала допомагає організму включити «імунну відповідь» при зустрічі з вірусами і бактеріями. Органосульфіди (речовини, що містяться в часнику і цибулі) разом з вітаміном D стимулюють вироблення імунних клітин-макрофагів. У той час як вітамін С впливає на рівень нейтрофілів і інтерферону.

До речі, дует сала з часником ще й «шкідливий» холестерин виводять з нашого організму.

Тушкована свинина + брюссельська капуста = боротьба з раком

Хто сказав, що смажене м’ясо – це шкідливо? У Німеччині та Австрії, наприклад, свиняче коліно з тушкованою капустою – цілком здорова національна става. Адже ніхто не пропонує смажити жирну свинину на маргарині! А ось заточити пісної свининки з брюссельською капустою обов’язково варто. Найважливішим мінералом в свинині є селен – протираковий антиоксидант. Поєднання свинини з овочами, багатими сульфорафан (наприклад, з брюссельської або цвітною капустою), до 13 разів підвищує ефективність мінералу.

Крім того, білки і свинини, і капусти є джерелом незамінних амінокислот (лізин, треонін, метіонін), які необхідні для кровотворення, росту і відновлення тканин, стимуляції функцій нирок, наднирників, щитовидної залози, а також розчинення і виведення з організму чужорідних білків.
5 (1)

Яловичина + червоне вино = здорове довголіття

Ізраїльські вчені після ряду досліджень довели, що поєднання м’яса з червоним вином дуже корисне, оскільки зменшує рівень засвоєння холестерину, шкідливого для людського організму, який рясними дозами надходить в організм разом з м’ясом.

Виявляється, червоне вино містить чималу кількість поліфенолів, які в значній мірі гальмують процес всмоктування шкідливих сполук з шлунка і кишечника. Тому, в кров надходить набагато менше холестерину, який засмічує кровоносні судини і заважає нормальному функціонуванню органів.

Печінка + капуста (печінка + гранат або яблука) = геть анемію

У яблуках найбільше заліза (2,2 г на 100 г), але міститься воно там в неусвоюваній формі, на відміну від гемового заліза м’яса і печінки. Але от якщо поєднувати ці продукти (печінка і яблука або печінку і гранат), можна підсилити їх дію в боротьбі з анемією. Гемовое залізо набагато краще засвоюється в присутності вітаміну С фруктів і овочів.

А поєднання капусти і печінки ще більш корисно! Капуста багата не тільки вітаміном С, але і вітаміном К. Він необхідний для нормального обміну речовин, згортання крові, допомагає роботі печінки. Крім того, капуста багата на вітамін U, який не тільки є «противиразковим» вітаміном, але і сприяє підвищенню виділення шлункового соку, який покращує засвоєння заліза.
6 (1)

Лосось + склянка червоного вина = геть депресія

Безумовно, і біле вино дуже добре з рибою, але вміщені в червоному вині антиоксиданти разом з омега-3 жирними кислотами лосося – це просто чудовий дует! Він здатний прогнати геть депресію і поліпшити функціонування мозку. Відомо, що в рибі містяться дуже корисні для здоров’я і краси омега-3 жирні кислоти. Однак тільки нещодавно вчені виявили, що в поєднанні з червоним вином організм отримує їх набагато більше.

Як з’ясувалося, поліфеноли вина (які відсутні в пиві або міцних алкогольних напоях), допомагають організму витягти з риби в п’ять разів більше омега-3 жирних кислот, які роблять шкіру гладкою, подовжують молодість і захищають від багатьох захворювань.

Йогурт + подрібнені насіння льону = відмінне травлення

Йогурти, розроблені спеціально для того, щоб налагодити травлення, містять пробіотики – «хороші» бактерії. Але одними кисломолочними продуктами ситуацію не виправиш. Щоб вижити і розмножитися, пробіотикам потрібні пребіотики – особливі рослинні волокна, якими багате, наприклад, насіння льону.

Відновити і зберегти здоровий баланс в травній системі дуже просто: додайте чайну ложку подрібненого насіння в йогурт.
7 (1)

Вівсянка + яблука (вівсянка + апельсиновий сік) = здорові судини і серце

В вівсяній крупі містяться бета-глюкан і авенантраміди, що захищають наші судини від холестерину. Посилити оздоровчий ефект ранкової каші можна шматочками свіжого яблука, в якому багато флавоноїдів – важливих антиоксидантів, які захищають організм від вільних радикалів і, до того ж, борються із запальними процесами.

І можна сміливо запити апельсиновим соком – дослідження американського Департаменту сільського господарства показали, що вживаються «за компанію» апельсиновий сік і вівсянка є прекрасним засобом очищення судин і профілактики серцевих нападів. Разом ці продукти краще стабілізують «поганий» холестерин.

Хліб + сир (каша + молоко) = міцний скелет і нерви

Засвоєння кальцію залежить від його співвідношення в харчовому раціоні з жирами і жирними кислотами, білками, кальциферолом, магнієм, фосфором. Недостатня кількість білка в раціоні погіршує засвоєння кальцію. Тому корисніше вживати хліб із сиром, каші на молоці, м’ясні і рибні страви з овочевими гарнірами і т. д.
8 (1)

Зелений чай + лимон = профілактика раку

Не так давно японські вчені з’ясували, що любителі зеленого чаю, які випивають не менше двох чашок в день, мають більш низькі шанси померти від інсульту або іншого серцево-судинного захворювання. Такий захисний ефект забезпечують катехіни – поліфеноли, які є потужними антиоксидантами, які ще й пригнічують ріст ракових клітин.

Однак, на жаль, в шлунку цим бійцям доводиться туго – виживають лише 20%. Дослідники Університету Пердью виявили – якщо вичавити в чашку із зеленим чаєм лимон, катехіни набувають властивостей, завдяки яким їх «виживає» вже 80%.

Яблука + шоколад (гречка з цибулею) = здоров’я та радість
Яблука багаті протизапальним кверцетином, який ще й знижує ризик алергії, інфаркту міокарда, хвороб Альцгеймера і Паркінсона, раку передміхурової залози і легенів. Шоколад містить катехіни, які зменшують ризик розвитку атеросклерозу і раку. З’єднуючись, кверцетин і катехіни запобігають тромбозу і покращують стан серцево-судинної системи. До речі, з цієї ж самої причини корисна гречана каша, приготована з цибулею.

Не варто очищати яблука від шкірки, тим самим позбавляючи себе антиоксидантів, які борються з раком печінки, грудей і кишечника. Яблука краще їсти неочищеними, але при цьому ретельно прожовувати. А поєднуються вони найкраще з шоколадним фондю.
9 (1)