10 незвичайних фобії, про які ви навіть не здогадувались

4592

У світі багато речей, яких бояться люди. Досить часто можна почути, що хтось боїться висоти, а хтось – павуків. Усі ці страхи беруть корені з дитинства, коли у певній ситуації людина злякалася когось чи чогось або опинилась в ситуації, коли хтось ділився страшною історією і після цього почала боятися. З часом цей дитячий страх переростає у справжню фобію.

Фобія – ірраціональний і постійний страх, що з’являється від деяких ситуацій, тварин, людей, дій або речей. Деякі фобії цілком можливо пояснити й зрозуміти чому вони виникають. Але є й такі, які здаються дійсно абсурдними.

Про ці 10 фобій ви дійсно не чули.

Панфобія/Панофобія/Пантофобія/Омніфобія

Панфобія – одна з найрідкісніших фобій у світі. Людина, яка страждає від неї боїться всього навколо. Вона ніби відчуває невідоме зло, яке йде від навколишніх: людей, предметів, тварин. Теодюль Арман Рібо, французький психолог, вперше ввів термін та пояснив панфобію, як стан, коли людина конкретно нічого не боїться, проте її страх переходить з одного предмета на інший. Взагалі така фобія визначається як феномен і зустрілася лише у декількох тисяч пацієнтів за всю історію психіатрії. Можна лише уявити як почуває себе людина, яка страждає панфобією.

Сомніфобія / Гіпнофобія / Клінофобія

Впродовж важкого робочого дня ми можемо тільки мріяти про сон, а діставшись ввечері до ліжка засинаємо миттєво. Знайомо? А ось людям, які страждають на сомніфобію, навіть подумати про це страшно, бо вони бояться спати. Такий стан може бути викликаним страхом перед нічними кошмарами. Хворим на цей вид фобій навіть страшно чути про сон від інших. На відміну від панфобії, сомніфобія досить розповсюджена у людей.  Важливо те, що ця хвороба призводить не тільки до важких психічних розладів, а й до фізичних, адже сон дуже важливий для організму.

Євфобія

Спілкуючись з людьми чи переглядаючи ввечері телепередачі, ми найчастіше боїмося почути погані новини. Та чи можете ви уявити, що у світі існує страх, навпаки, почути гарні новини? Це здається неймовірним, адже гарна новина повинна приносити радість, а не викликати євфобію. Нею страждають песимісти та схильні до депресій люди. Будь-який позитив може призвести до невдоволення, загострення апатії, можливих ризиків загострення панічних атак. Хворі євфобією люди більше спілкують з тими, хто так само негативно бачать навколишній світ.

Аблутофобія

Не любите миття, чищення чи купання і не можете пояснити чому? Тоді у вас аблутофобія.

Ця фобія виникає також не просто так, а через емоційну нестабільність, неприємні переживання та травми, які були завдані в минулому. Люди з аблутофобією бояться приймати ванну чи душ, а іноді й просто умиватися. Розв’язати цю проблему допоможе лише звернення до психіатра.

Ортографобія

Ще одна фобія, яка бере свій початок з дитинства. Ортографобія – це страх зробити помилку під час написання. Люди з такою фобією мають погані навички письмової мови, їм важко висловлювати свої думки на папері. Постійний страх погіршує їх зосередженість і негативно вливає на творчість. В такій ситуації краще звернутися до психіатра. Аби позбутися страху, варто також практикувати частіше написання диктантів.

Дейпнофобія

Боїтесь спілкуватися з близькими за обіднім столом? Чи взагалі боїтесь брати участь у застіллях? Якщо так, то це дейпнофобія. Звичайно, ця фобія не те захворювання, про яке ми можемо почути щодня, але воно дійсно існує. Виявити її можна за такими симптомами: відчуття страху бути розкритикованим чи приниженим під час обіду, прискорене серцебиття, потіючи долоні й т.п. Причиною дейпнофобії може бути негативний досвід прийому їжі з сім’єю в минулому або неприємна ситуація під час обіду.

Венустрафобія / Калігенефобія

Страх перед гарними жінками – це і є венустрафобія. Вона переслідує закомплексованих та невпевнених в собі чоловіків. Їм може бути неприємно та, навіть, дуже страшно знаходитися в одній кімнаті з гарною жінкою, тому вони надають перевагу чоловічим компаніям. Зараз існує багато тренінгів та різних прийомів лікування у психіатрії цієї фобії. Якщо не звертатися до фахівця, то є великий ризик залишитися одному до кінця життя.

Ергофобія

Більшість людей у світі може з впевненістю погодитись, що страждають на ергофобію, бо вони не хочуть прокидатися рано вранці та йти на роботу. Так, саме ергофобія – це глибокий страх перед роботою або перед пошуком роботи. Варто лише подумати про роботу й у людей, які страждають ергофобією починається приступ панічної атаки. Ще одним негативним фактором цієї фобії є страх спілкування з іншими людьми. Впоратися з цією проблемою допоможе лише психотерапевт.

Номофобія

Ця фобія вже більш сучасна, бо так називають страх залишитися без мобільного телефону. Вперше про це заговорили вчені у 2010 році. Одна справа, коли людина хвилюється, що десь забула телефон, а інша, – коли це переростає в панічну атаку. Тоді варто замислитися, що проявляється хвороба. Хворий на номофобію миттєво відповідає на будь-яке повідомлення. Він відчуває постійне нестерпне бажання потягнутися за телефоном та втрачає концентрацію під час спілкування з іншими людьми.

Фобофобія

Фобофобія – це страх мати якусь фобію. Вона може проявлятися у людей, які вже мають фобію і в тих, які поки що не страждали таким захворюванням. Якщо людина, яка страждає на будь-яку іншу фобію має можливість обійти предмет свого страху, то у фобофоба такої можливості немає. Джерело його страху знаходиться в ньому самому.  Симптоми фобофобії такі ж самі, як і під час прояву інших фобій: підвищене серцебиття, неможливість розслабитися, панічна атака.

Існує ще багато інших фобій у світі. Ще не виявлено жодної людини, яка б народилася з фобією. Всі вони – результат негативного досвіду з нашого минулого (дитинства чи юнацтва). Тому, гарним розв’язанням таких проблем було б не лякати маленьких дітей й одразу звертати увагу на їх зміну поведінки у певній ситуації. В тому разі, якщо ви виявили у себе фобію, то зверніться з цією проблемою до спеціаліста.

автор Альона Гук спеціально для vsviti.com.ua• новини партнерів