Єгипет – країна пірамід. Це всесвітньо відомий вислів відразу ж викликає асоціацію з трьома головними пірамідами цієї країни – пірамідами Гізи, які ось уже кілька тисяч років охороняє безмовний сфінкс.
«Все боїться часу, а час боїться пірамід» – твердження давнє, але більш ніж вірне. З тих пір, як в третьому тисячолітті до нашої ери на плато Гіза поблизу стародавнього Мемфіса, в місті мертвих на західному березі Нілу з’явилися три великих піраміди, пронеслося не одне тисячоліття, канули в Лету цілі країни і народи, прогриміли незліченні війни, а Великі піраміди все також стоять на околиці тепер вже сучасного Каїра, будучи єдиним уцілілим древнім чудом світу.
Пірамід в Єгипті збереглося більше ста, але піраміди Гізи – справжня візитна картка цієї країни. До сих пір немає точної відповіді, як вони були побудовані. Дослідники висувають одну версію за одною, але жодна так і не змогла дати точної відповіді – як багатотонні блоки, підігнані одна до одної так, що й ніж не просунути між ними, змогли поставити один на інший, з такою точністю, що заздрять і сучасні математики. Адже вага деяких з блоків при цьому доходив до 80 тонн, а всього їх було, наприклад, при будівництві піраміди Хеопса – 2,3 мільйона.
Піраміда Хеопса, побудована в 26 столітті до н.е. для Хеопса, другого фараона IV династії, є найвищою і найвідомішою з єгипетських пірамід, її висота при будівництві була 146,6 метра, а тепер, коли після кількох землетрусів частина каменів впала, вона становить 137 метрів. Поряд з пірамідою Хеопса височіє піраміда Хефрена, яка візуально виглядає вище своєї попередниці. Однак, це не так – піраміда всього лише вибудувана на деякому підвищенні, її висота насправді – 136 метрів, а при будівництві піраміда була вищою на 9 метрів. Ансамбль Великих пірамід завершує піраміда Мікеріна, чиє будівництво було закінчено близько 2504 до н.е. Піраміда Мікеріна – найменша з трьох, її висота всього 66 метрів.
Піраміди Гізи немислимі без Великого Сфінкса. Цей древній страж спокою сплячих вічним сном фараонів, чия висота 20 метрів, а довжина – 57,3 метра, є найдавнішою і найбільшою зі збережених монументальних скульптур. До цих пір так і немає точної відповіді на питання хто і коли створив сфінкса. Ряд вчених стверджує, що він з’явився в той же час, що і піраміда Хефрена, і в рисах його обличчя бачать обличчя фараона Хафра (Хефрена), інші знаходять, що особа абсолютно не схоже на Хафра, а несе в собі риси, скоріше, негроїдної раси. Треті запевняють, що особа сфінкса, пропорційно нерівне тілу, було перероблено з левової голови. Глибокі борозни на тілі сфінкса деякі пояснюють впливом ерозії від води, яка доходила до цих місць під час сильних дощів у період від 7000 до 5000 років до н.е., що робить сфінкса набагато старше пірамід. Інші ж на підставі даних ерозії збільшують вік сфінкса ще більше – до 10 000 років до н.е і старше, відсилаючи нас за часів біблійного потопу і навіть до загибелі легендарної Атлантиди.
Так чи інакше, але загадку сфінкса, як і багато таємниці пірамід, ще, можливо, належить розгадати в майбутньому. А, втім, ще одна давня мудрість говорить: «Коли заговорить Сфінкс, життя на Землі зійде з звичного кола». Так, може бути, вже нехай краще цей загадковий «батько жаху», як іменували його араби, довше зберігає мовчання?