Будинки, здатні самостійно забезпечувати себе електрикою, сьогодні вже не новина. У світі існує кілька “розумних” будинків, генеруючих енергію з поновлюваного джерела і розподіляють її на свій розсуд.
Норвезький дослідний центр Zero Emission Building вирішив піти далі і представив свій новий проект – автономна будівля, яка не тільки забезпечує електрикою себе, а й ділиться ним з містом.
Будинок, побудований в місті Ларвік, створює вдвічі більше електроенергії, ніж споживає. Експериментальний будинок оснащений похилим дахом, він поглинає світло сонця і сприяє природній вентиляції.
У будівлі великі вікна, що повністю відкриваються. Господарям можна забути про жалюзі і штори: будинок спроектований так, щоб на повну силу можна було використовувати природне освітлення, що не перегріває при цьому кімнати.
Архітектори з компанії Снехетта розробили атріум (внутрішній світловий двір), який дає гігантську кількість світла і не потребує використання затемнення.
У будинку є зовнішній басейн, вода в ньому нагрівається за рахунок зайвого тепла. Електричний автомобіль отримує живлення від домашньої мережі, а також накопичує надлишки енергії, яку генерує будівля.
Робота з системами будинку ще не закінчена. Планується провести ряд тестів різних опалювальних приладів і оцінити їх ефективність.
Автори проекту акцентували увагу на тому, що будинок, незважаючи на всі вбудовані в нього “розумні” системи, – це просто житло, в якому повинно бути комфортно і затишно.
У найближчі кілька років планується побудувати в Норвегії велику кількість подібних будівель. В одному тільки Бергені буде зведено близько 700-800 будинків, що виробляють електрику.
Будинок-генератор, що забезпечує електроенергією не тільки себе, а й населений пункт, в якому знаходиться, – пілотний проект Zero Emission Building. Саме цей дослідний центр встановлює в Норвегії норми будівництва житлових об’єктів.
Не виключено, що через деякий час зведення всіх будівель в державі буде відповідати новим “зеленим” стандартам.