Найбрудніша річка в світі (10 фото)

3866

Річка Цітарум (Citarum) розташована на острові Ява в Індонезії. Колись це була неспішно поточна річка, в яку рибалки закидали свої мережі, а морські птахи здобували собі їжу. Місцеві жителі з річки брали воду для своїх побутових потреб. Води річки наповнювали численні іригаційні канали для зрошення рисових полів.

Сьогодні ж річка Цітарум знаходиться в умовах екологічної катастрофи, задихаючись від тонн побутового сміття, виробленого дев’ятьма мільйонами людина, і викидами сотень заводів. Килим із сміття на поверхні річки настільки щільний, що єдиним нагадуванням про те, що тут є вода, є невелика дерев’яна рибацька човен, що пливе по річці.

Пасажири човнів більше не намагаються ловити рибу. Зараз набагато вигідніше заробляти собі на прожиток виловлювання непотребу з води, який колишні рибалки можуть потім продати – це пластикові пляшки, зламані ніжки стільця, гумові рукавички. У кращому випадку збирачі сміття заробляють своїм ремеслом 1-2 фунта на тиждень, щодня ризикуючи підхопити якесь захворювання.

Більше 500 фабрик, багато з яких виробляють текстильну продукцію, яка вимагає хімічної обробки, розташувалися по берегах 200-мильної річки, викидаючи відходи в її води. Тут не існує такої розкоші, як сервіси по прийому сміття.

Не існують тут і сучасні туалети. Все просто зливається в річку. Брудна вода всотується в грунт на рисових полях, а сім’ї ризикують своїм здоров’ям, беручи її для пиття, приготування їжі та миття. Всього лише 20 років тому це було красиве місце, тоді річка вірою і правдою служила людям, що живуть на її берегах.

Занепад річки почався з швидкої індустріалізації в кінці 1980-их років. Величний Цітарум незабаром став сміттєвої клоакою для заводів. Більше того, негативний ефект буде поширюватися і далі: Цітарум – одна з двох найбільших річок, що живлять озеро Сагулінг (Saguling), на якому французькі інженери побудували найбільшу ГЕС в Західній Яві.

Експерти прогнозують, що річка скоро заб’ється сміттям настільки, що її повноводність знизиться, і генератор ГЕС не буде працювати належним чином. Тоді територія навколо зануриться в темряву, але, принаймні, заводи теж зупиняться, і потік відходів перерветься. І, можливо, річка знову почне дихати.