Свято Хелловін (Halloween) у 2018 році ми відзначаємо у ніч з 31 жовтня на 1 листопада, однак готуватися до нього варто вже! До вашої уваги історія, традиції та невід’ємні атрибути, без яких не обійдеться монстродень.
“Цукерки або життя” – саме такими словами проводжають другий місяць осені мільйони людей по всьому світу. Для жителів більшості англомовних країн Хелловін – це час, коли вже варто придивлятися до моторошної і водночас кумедної символіки на прилавках магазинів, створювати або купувати тематичні костюми і вирізати на велетенських гарбузах загрозливу мармизу.
Багато років цей святково-страхітливий день, а точніше ніч, все потужніше мігрує в Україну, однак сказати, що традиція відзначати Хелловін глибоко укорінена в нашу культуру – не можна, позаяк серед багатьох поціновувачів та прихильників свята знаходяться й ті, хто вважає його непотрібним.
Власне, про походження цього празника, традиції його святкування та стосунок до України ми й розповімо у нашому матеріалі. Заваріть собі ароматного чаю або кави та читайте матеріал до кінця. Обіцяємо, буде цікаво!
Історія свята Хелловін
Як засвідчують історики – свято Хелловін одне з найдавніших, йому близько шести тисяч років. Зародилося воно на території Ірландії з появою кельтського язичницького свята Савин, яке ознаменовувало прихід зими на зміну літа, збір врожаю та вшанування мертвих. Древні кельти вірили, що 31 жовтня душі померлих родичів приходять додому і, щоб задобрити їх, потрібно принести в жертву, приміром, дерево, спалювання якого супроводжувалося багатьма ритуалами.
Традиційно вважається, що сприйняття Савина як темного язичницького свята, пов’язаного з мертвими, зобов’язане своєю появою християнським ченцям, які писали про нього через приблизно два сторіччя після затвердження Дня всіх святих та приблизно через чотириста років після прийняття Ірландією християнства.
Традиції на свято Хелловін
Орнамент традицій святкування Хелловіну приносить задоволення не лише дітлахам, а й дорослим. Яскрава символіка свята, чудернацькі костюми, тематичні смаколики – це ті атрибути, які перенесуть кожного у часи безтурботного дитинства, шалених мрій та щирих сподівань.
КОСТЮМИ
Одягання карнавальних костюмів у цю ніч – невід’ємний ритуал святкування, який дарує особливу атмосферу дійству. Утім, костюмована складова Хелловіну – порівняно недавній елемент свят. Вперше носіння маскарадних костюмів на Хелловін зареєстровано в Шотландії, коли діти в масках ходили по домівках та отримували цукерки, тістечка, фрукти та гроші. Порівняно з тодішніми убраннями, сьогоднішні костюми значно еволюціонували.
Спочатку вони візуалізували образи потворних схудлих людей. Це виглядало досить лячно. Уже до початку 2000-х костюми набули яскравості – як у своїй колористиці, так і в образності. Саме свято з вбраннями перетворилося на шоу. Основна тема костюмів на Хелловін – це різна нечисть або надприродні персонажі, проте популярні й костюми на абсолютно довільну тематику.
Користуються популярністю на Хелловін костюми вампірів, перевертнів, відьом, мумії, чудовиська Франкенштейна, а також фей, королев, діячів поп-культури та навіть рольові костюми сексуальної тематики.
СИМВОЛІКА
Просто неможливо уявити це свято “ліхтарів Джека” – помаранчевого гарбуза на якому вирізано зловісно усміхнену мармизу, а всередині запалено свічку. Вперше “ліхтарі Джека” з’явилися у Великій Британії, але спочатку для їх виготовлення використовували брукву та ріпу.
Вважалося, що такий плід, залишений в День всіх святих біля будинку, буде відганяти від нього злих духів. Коли традиція святкування Хелловіну поширилася в США, світильники почали робити з гарбузів, доступніших та ефектніших. У декоруванні будинку на Хелловін надають перевагу й осінній символіці, позаяк саме свято у стародавні часи символізувало закінчення літа, а відтак – збір врожаю.
Важливим атрибутом Хелловіну– є чорні коти. Ця тварина нагадує про магічні сили і слугує своєрідним талісманом, уберігаючи від злого.
ЇЖА НА ХЕЛОВІН
“Хелловінська” кухня насправді дуже різноманітна: від цукрованих та карамелізованих яблук, до тістечок та цукерок у формі гарбуза та кукурудзи. Осіння пора свята вносить свої корективи, тому яблука, у різних варіаціях їх приготування, є на всіх святкових столах, як, власне, й інші солодощі, які символізують осінні дари.
В Північній Америці такі тематичні смаколики дістали назву кенді корни та кенді пампкіни. Кенді корн – це цукерки з цукру, кукурудзяного сиропу, штучних барвників та сполучних речовин. Рецепт та спосіб їхнього приготування практично не змінився, виробництво кенді корнів досі базується на ручній роботі. Незважаючи на дещо іншу назву, кенді пампкін являє собою лише варіацію кенді корну. Головна відмінність “гарбузів” від “кукурудзи” – це використання меду, більша кількість зефіру та особливий нежирний крем.
Як святкують Хелловін 2018 в Україні
Традиція святкування Хелловіну в Україні зародилася відносно нещодавно, але навіть незначний термін апробації цього свята в нашій державі не став на заваді думкам розділитися – знайти своїх прибічників та противників. Однією з причин, яка суттєво гальмує впровадження Хелловіну в нашу культуру, – є ментальне несприйняття свята окремими українцями. Знаходяться ті, хто одноголосно заявляє: “Ні, ми не дозволимо чужорідному святу просочитися у нашу культуру – її колорит та автентичність”.
Але такі заяви сповнені протиріч: з одного боку, найважливішими для нас повинні бути традиції, що плекали наші предки, адже вони – генетичний код нашої країни, який заповіли нам, і, який ми будемо заповідати нашим нащадками, проте з іншого боку – долинають слова Шевченка, який закликав “і чужого навчатися, і свого не цуратися”. Швидше за все, подібні настрої українців стосовно свята Хелловін вмотивовані саме такими переживаннями, що буцімто запозичені свята витіснять власні, українські.
Важливо знайти баланс, адже якщо ми прагнемо стати частиною світової спільноти, то не варто сторонитися її традицій.
Ще однією причиною, яка зумовлює пручання українців стовно укорінення свята, є його природа, адже по суті Хелловін своїми традиціями підриває церковні засади. Утім, як зазначалося вище, праобразом свята Хелловін є празник Савину – вшанування предків. Калейдоскоп українських традицій також передбачає подібне.
Приміром колись, давні слов’яни, здійснювали обряд “Діди”, “Баби” та “Діти”, під час якого поминали померлих родичів. А під час сімейних застіль на столі з’являвся додатковий столовий набір для гостей з потойбіччя, імена яких обов’язково згадувалися. А якщо пригадати різдвяні святкування, то неможливо уявити їх без дідуха – головної окраси різдвяного столу, що символізував не лише добробут, а й пращура, який уособлював початок роду та його історію.
- Насправді святкування Хелловіну – це свідомий вибір кожного, який, швидше за все, не потребує пояснень. Психологи ж сходяться на тому, що свято дає чудову можливість дітям і дорослим позбутися набридливих фобій та виплеснути негативні емоції.