11 міфів у психології, в які всі чомусь досі вірять

76027

Швидше за все, не залишилося жодної людини, яка хоч раз не пройшла б який-небудь психологічний тест. Ми визначаємо домінуючий тип сприйняття, типи особистості, при влаштуванні на роботу нас перевіряють на стресостійкість і конфліктність, але в самій психології панує безліч стереотипів, і не всі з них заслуговують на довіру.

1. Аудіали і візуали

© pixabay.com © depositphotos.com

Довгий час ми вираховували, який тип сприйняття у нас домінує і як найкраще вчитися – слухати, спостерігати чи старанно переписувати і обмацувати. Звичайно, людина має схильність до певного типу сприйняття, проте сучасні дослідження показують, що насправді на здатність до навчання це не впливає: все залежить від когнітивних здібностей і бажання того, хто навчається.

2. Від посмішки стане день світлішим?

© depositphotos.com

Довгий час посмішка розглядалася як відмінний психологічний прийом. Вважалося, що якщо постійно посміхатися, то з вимученої ця посмішка перетвориться на справжнісіньку. Зараз вже відомо: придушення і маскування негативних емоцій тільки шкодять. Насправді вимушена посмішка може позитивно вплинути на настрій, тільки якщо ви не відчуваєте сильних негативних емоцій.

3. Поза супергероя

© pixabay.com © depositphotos.com

У 2010 році Емі Кадді провела дослідження, які довели, що деякі пози, що підозріло нагадують позу Диво-жінки або Супермена, здатні змусити нас почувати себе сильнішими і впевненішими і допомогти впоратися зі стресом. Повторне дослідження в 2015 році на більшій кількості учасників, проведене вже під керівництвом Єви Рейнхілл, говорить про те, що сильна поза ніяк не позначається на впевненості в собі і як такого ефекту від неї немає.

4. Протилежності притягуються?

© DreamWorks

Ця поширена фраза включає в себе один з найстаріших міфів: ми всі знайомі з теорією про те, що протилежності притягуються і що пари часто утворюють люди, зовсім не схожі один на одного. Правда: насправді ми обираємо схожих на нас людей як зовні, так і за життєвими цінностями, вихованням і навіть за характером комунікації.

5. Мозкові штурми корисні для творчості

© pixabay.com

Вважається, що мозкові штурми найбільш корисні для креативних людей: вони допомагають знаходити нові ідеї, підходи і рішення. Це не працює. Зовсім. Навіть навпаки, мозкові штурми породжують тиск, учасники буквально вимагають від себе все більше ідей, при цьому всі відчувають тиск думки суспільства і не мають можливості повноцінно розвинути свою пропозицію. Найефективнішою виявилася робота поодинці з подальшим спільним розбором запропонованих ідей.

6. Крик допомагає звільнити гнів

© pixabay.com

Фільми та книги вчать нас, що при стресі піти в ліс і покричати – це найкращий спосіб звільнитися від гніву. Насправді дослідження показують, що крик може тільки посилити гнів. Якщо ви злі, найкраще проаналізувати причини гніву і раціоналізувати це почуття, наприклад, написавши причини і можливі наслідки ситуації, що склалася. Тоді емоції вляжуться і можна буде прийняти конструктивне рішення.

7. Творча права півкуля і раціональна ліва

© depositphotos.com

Півкулі не ділять між собою творчі та аналітичні здібності і працюють разом. У результаті діяльності людини деякі відділи її мозку починають працювати більш активно, тому що розум адаптується під постійні завдання, чи то малювання картин, чи математичні розрахунки, але навіть при цьому жорсткого поділу функцій по півкулях не відбувається.

8. Криза середнього віку неминуча

© pixabay.com © depositphotos.com

Ще й як «минуча». Згідно з новими даними, насправді від кризи 40-річчя страждає тільки 10% людей. Звичайно, з віку можна зробити драму і купити-таки Harley-Davidson, але насправді це швидше виняток, ніж правило.

9. Особистість формується до 25 років

© depositphotos.com

Довгий час психологи вважали, що до 25 років особистість вже визначає свої цілі, пріоритети, принципи та набуває стабільно сформованої структури. Проте це не так! Насправді наш характер формується протягом всього життя, а стабільності і зовсім чекати не доводиться. З плюсів: з віком люди стають більш терпимими і сумлінними, а зокрема, наприклад, жінки вчаться спокійніше реагувати на навколишній світ.

10. Тест Роршаха дає найкращу характеристику особистості

© depositphotos.com

Довгий час, а в деяких випадках і до цього дня, тест Роршаха використовувався для виявлення прихованих патологій особистості і вважався досить авторитетним. При цьому навіть сам Роршах не пропонував використовувати його для оцінки особистості, оскільки дуже вже суб’єктивне його трактування: результати дослідження залежать більше від перевіряючого, ніж від тестованого.

11. Тест Люшера точно не помиляється

© depositphotos.com

З ним теж не все ясно. Спочатку тест використовувався для оцінки характеру, але розглядати його як серйозний науковий інструмент не можна, оскільки саме поняття характеру значно глибше, ніж та оцінка, яку можуть дати вибрані кольори. В результаті у тесту Люшера невизначений предмет дослідження, і навіть сама методологія не до кінця зрозуміла. І хоча розглядати його результати всерйоз не варто, можна пройти його для розваги та самопізнання.

Бонус: загадка жінки в червоному

© Warner Bros.

Існує стереотип щодо підвищеної привабливості дам в одязі червоного кольору. На подив група вчених вирішила його перевірити і дійшла висновків, що червоний колір має незначний вплив на привабливість або не впливає в цілому, якщо мова йде про відносини. Однак якщо розглядати короткострокові зв’язки, то дівчина в червоному може здатися більш привабливою.



• не пропусти