«Кодекс Серафіні» (Codex Seraphinianus) – загадкова книга, написана в кінці 1970-х років італійським архітектором і промисловим дизайнером Луїджі Серафіні. Він працював над нею два з половиною роки, ведучи аскетичний спосіб життя, і заповнив близько чотирьохсот сторінок текстами на вигаданій мові та ілюстраціями, на яких зобразив альтернативний всесвіт.
На створення книги Серафіні надихнув манускрипт Войнича і атмосфера, що панувала в Римі в 70-ті. «Кодекс Серафіні» – це енциклопедія невідомого всесвіту або дзеркальне відображення нашого світу. Книга пережила п’ять перевидань. Випускалася в Італії, Франції, Німеччині, Китаї та Штатах. Перший тираж з п’яти тисяч примірників вийшов в 1981 році і вважається колекційним, деякі випуски оцінюють в понад 1000 євро.
Луїджі Серафіні створив інтригуючу книгу з сюрреалістичними варіаціями знайомих нам речей. Кодекс складається з одинадцяти розділів, що описують фауну і флору, тварин, машини, обладнання і транспортні засоби, біологію, тіло людини, історію, продукти харчування, одяг, ігри, спорт, архітектуру. Тобто ми бачимо елементи, властиві нашому часу, але в стадії абсурду.
Десятиліттями лінгвісти намагаються знайти розшифровку «Кодексу Серафіні», але нікому це не вдалося. Виступаючи в 2009 році перед Товариством бібліофілів Оксфордського університету, Серафіні заявив, що в Кодексі немає ніякого прихованого сенсу і таємного значення. Він сказав, що процес роботи над цією книгою можна порівняти з технікою автоматичного письма. Серафіні хотів своїм невідомим алфавітом передати читачеві відчуття, яке відчувають діти, відкриваючи книгу, зрозуміти яку поки не в силах, але знають, що вона зрозуміла дорослим людям.
Проте, спроби розгадати «Кодекс Серафіні» не припиняються.