У кожному будинку і на кожному столі обов’язково повинен бути часник. Це традиція, яка дісталася нам від наших дідусів і бабусь. Коли ми хворіємо, завжди згадуємо про нього. Крім того, безліч страв готують, використовуючи пікантність цього інгредієнта. А згідно забобонам він володіє містичною здатністю відганяти нечисту силу. Але що насправді нам відомо про часник? Чи справді він завжди ріс на нашій землі? І які існують сучасні методи застосування цього різностороннього продукту? В чому полягає його користь і шкідливість?
Аllium sativum – пекучий жар
Це, безсумнівно, культова для кожного українця рослина, вперше потрапила до нас з Візантії в 9 столітті. Його клали в чашу з вином, їли з хлібом, а знатні люди вкладали часник в вуха, чим дивували іноземних послів. Але, не дивлячись на таке поширене застосування, у людей було до нього дещо неоднозначне ставлення.
Все через легенду про походження часнику. Українці вважали, що перший часник виріс на тілі Іуди або з зубів Ірода. А згідно північноросійськоій легенді, часник виник в результаті битви янголів і Диявола. Коли небесні охоронці вигнали свого супротивника в нижній світ, на землі залишилося два його смердючих сліди, що отруювали все живе. І тоді Бог направив на землю два променя. Вдарили вони в сліди, і на місці їх виросли цибуля і часник. Сказав тоді Бог: «безсило зло там, де ростуть по моїй волі ці рослини».
Предки вірили, що часточка часнику в кишені здатна захистити від вроків і пристріту. Головку часнику воїни вішали на груди – як захист від ран. А для перемоги, волхви радили вкласти три часниковиі зубці в чобіт. Його садили на могилах – щоб дух не повернувся в будинок, а тіло не перетворилося на вампіра. Напередодні поминальних днів, господині натирали ним вікна і дверні пороги, вішали в’язки біля сходів і навіть на домашню худобу.
Крім цього, часник був обов’язковим гостем на весільних обрядах. Його вплітали у вінок і косу нареченій і клали у взуття нареченому. Породіллі клали на груди часничини, а немовляті натирали ним стопи і грудку, вішали над колискою і вшивали в одяг. Перед тим як хрестити дитину, мати з’їдала зубчик часнику і дихала його духом на дитя.
Існує також цікаве повір’я, згідно з яким, якщо посадити часник у сирому свяченому яйці, то він зацвіте рівно в купальську ніч. Тоді його власник зможе не тільки творити різноманітні чудеса, але й спілкуватися з чарівниками, бачити нечисту силу і навіть їздити верхи на відьмі.
Однак, не дивлячись на всі позитивні магічні властивості, за тими ж переказами, у цієї рослини був і зворотний бік. Якщо людина наїлася часнику то їй 12 днів не можна ходити до церкви, і на цей же час від неї йде янгол-охоронець.
Лікувальні властивості, шкідливість і сучасність
Незважаючи на те, що часник не є споконвічно українською рослиною, вперше в якості лікарського засобу його почали застосовувати саме у нас. Часникова паста і масло – чудовий засіб від запалення і зараження ран. Його всюди застосовували для цих цілей на полі бою, до винаходу пеніциліну. За часів Другої світової, коли кількість антибіотика аобмежена, рослина отримала другу назву – російський пеніцилін.
Він також зміцнює імунітет і допомагає боротися з хворобою. Часник знижує рівень холестерину в крові, нормалізує роботу серцево-судинної системи, перешкоджає утворенню атеросклеротичних бляшок, однак слід використовувати його тільки коротким курсом – якщо пити довго, рівень холестерину відновиться. Якщо у вас підвищений тиск достатньо з’їдати шматочок часнику в день протягом декількох місяців – він розширює судини і нормалізує тиск. Знижує ймовірність утворення тромбів в крові.
Крім того, деякі дослідники говорять про користь часнику при лікуванні раку і для підвищення чоловічої сили.
Увага, побічна дія часнику!
Незважаючи на безсумнівну користь, часник може заподіяти і значної шкоди організму:
№1. Неприємний запах.
№2. Підвищення апетиту, що шкідливо для повних людей.
№3. Завдання значної шкоди людям, у яких є захворювання травної системи.
№4. Не можна вживати при епілепсії, геморої, вагітності і годуванні грудьми.
№5. Завдає шкоди мозку (згідно з останніми дослідженнями часник в 3 рази знижує реакцію, сприяє розфокусуванню уваги і виникненню головного болю).
Джерело: weloveua