Собор святого Віта – національна святиня Чехії, перлина чеської та західноєвропейської архітектури. Собор Святого Віта – готичний католицький кафедральний собор, сховище коронаційних регалій і усипальниця королів Богемії.
Собор Святого Віта знаходиться в Чехії в Празькому Граді в Градчанах. Градчани – це один з чотирьох історичних районів Праги. Празький Град являє собою стародавню фортецю-кремль (замок). За площею це найбільший замок у світі. Празький Град є резиденцією президента Чехії, колишніх чеських королів і президента Чехословаччини. У резиденції жили і деякі імператори Священної Римської імперії.
Сьогодні Празький Град – це величезний адміністративний центр, розташований на пагорбі в Градчанах і підноситься над Прагою і річкою Влтавою. Празький Град є найбільшою президентською резиденцією в світі. Кафедральний готичний католицький собор Святого Віта – головна архітектурна домінанта Празького Граду.
Собор Святого Віта будувався 600 років. У 925 р. перший храм-ротонду побудував Святий Вацлав, який похований у Соборі Св. Віта (повна назва собору – кафедральний Собор Св. Віта, Вацлава і Войтеха). Офіційно будівництво почалося в листопаді 1344 під заступництвом короля Чехії Карла IV і архієпископа Ернеста з Пардубіце і закінчено в 1929 році.
В 1419 році собор постраждав від гуситських воєн, через що не збереглися до наших днів багато ікон та скульптур. Будівництво багато разів зупинялося не тільки через війни, а й через нестачу коштів.
Архітектори, які творили і будували собор – Маттіас з Арраса, Петер Парлер, Йозеф Краннера, Йозеф Мокер, Каміл Гілберт. Великі будівельники собору – Петер, Вензел і Йохансен Парлер, Майстер Петрілк, Альфонс Муха, Франішек Кисела, і багато інших. Неповторна архітектура собору обумовлена математичними розрахунками Маттіаса з Арраса і художнім хистом скульптура Петера Парлера.
Собор Святого Віта замислювався його творцями як фамільний склеп, місце для коронації чеських королів. Архітектура Собору Св. Віта рясніє бюстами і карнизами із зображенням представників королівської династії, єпископів Чехії та празьких архітекторів. Архітектура Собору Святого Віта вражає своїм готичною і неоготичною пишністю. Знадвору це будівля, що складається з декількох веж висотою під 100 метрів, величезні балкони по периметру, кругле вікно-розетта діаметром 10 метрів з біблійними малюнками, що вражають декоративністю склепіння. Всередині собору висотою 33 метри, вітражні вікна, хор і вівтар.
Собор Святого Віта є основним архітектурним та історичним пам’ятником стародавньої Праги, духовним орієнтиром Чехії, місцем паломництва католиків з усього світу. У Празькому Граді у Градчанах проходять різні фестивалі та виставки. Поблизу Собору Святого Віта розташована знаменита платна Злата вуличка, відома своїми маленькими будиночками-карликами, вбудованими в кріпосну стіну. На Золотий вуличці розташовані сувенірні крамниці, виставки та галереї.
У Градчанах, поряд з Собором Святого Віта, розташовані і такі історичні пам’ятки, як чумний стовп з Дівою Марією і Костел св. Яна Непомуцького, Градчанська ратуша, Монастир капуцинів на Лоретской площі. А так само Шварценбергський палац, Штернбергський палац, Тосканський палац, Сальмський палац і ще ряд архітектурно-історичних палаців, оточуючих сучасну президентську резиденцію Чехії і Собор Святого Віта.
Собор Святого Віта в Празі – це колиска раннього готичного стилю, де збереглися шедеври архітектури і мистецтва, і де покоїться прах тисячолітньої історії.