У Болівії знайшли руїни гігантського храму загадкової цивілізації, що існувала до інків

    603

    До приходу інків в Андах панувала цивілізація Тіуанако. Нещодавно археологи з Університету Пенсильванії під керівництвом Хосе Капрілеса виявили на пагорбі в Болівії масивний храм, який залишився від цього таємничого суспільства.

    Місцеві фермери називають храм Палапата. Він розташований за 215 кілометрів на південний схід від знаменитого комплексу Тіуанако. За словами Капрілеса, це місце мало стратегічне значення — тут перетиналися три важливі торгові шляхи.

    Вчені вважають, що цивілізація Тіуанако виникла приблизно у 110 році н.е. й існувала до XI століття. Це була складна культура з розвиненою космологією, політичними структурами та сільським господарством. Після її занепаду території перейшли під владу інків.

    Ймовірна схема храму. Зображення: José Capriles / Penn State

    За допомогою дронів і фотограмметрії команда Капрілеса створила цифрову модель храму. Комплекс розміром 125 на 145 метрів складається з 15 закритих зон, розташованих навколо внутрішнього двору. Головний вхід орієнтований на захід — у напрямку до рівнодення.

    На місці знайшли керамічні келихи керо, чаші, курильниці, а також фрагменти кісток верблюдових, бірюзу й морську мушлю — свідчення торгівлі з пустелею Атакама та узбережжям Тихого океану.

    Храми на кшталт Палапати відігравали важливу роль у релігійному, політичному й економічному житті Тіуанако — вони були не лише місцем обрядів, а й допомагали поширювати вплив на сусідні регіони. Дослідження тривають, аби краще зрозуміти, як стародавні люди керували ресурсами та встановлювали зв’язки між різними районами.



    • інші новини