Станом на 2025 рік 58% українців переконані, що російську мову взагалі не варто викладати в українських школах. Такі результати опитування оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології. І це найвищий показник за всю історію подібних досліджень.
У 2023 році таку ж позицію поділяли 52% опитаних, а ще кілька років тому цифри були зовсім іншими. Наприклад, у 2019 році лише 8% виступали проти вивчення російської, тоді як 30% вважали, що її треба викладати на рівні з державною. Ще 26% тоді хотіли, щоб їй приділяли більше уваги, ніж іноземним мовам.
Сьогодні ж ситуація змінилась докорінно. Лише 29% українців готові сприймати російську як іноземну мову — на рівні з англійською чи німецькою. 6% вважають, що російську можна вивчати частково, але з більшим акцентом, ніж на інші мови. І лише 3% виступають за те, щоб викладати її так само, як українську.
Невизначених у цьому питанні було лише 4% — тобто майже всі мають чітке уявлення про своє ставлення до мови країни-агресора.
Поворотним моментом у зміні настроїв став 2022 рік, коли почалась повномасштабна війна. Якщо ще в 1998 році більшість — 46% — вважала, що російська має викладатись на рівні з українською, а лише 6% були проти, то сьогодні картина — дзеркальна. Українське суспільство дедалі менше сприймає російську навіть як іноземну дисципліну.