8 типів особистих кордонів, які важливо встановити у відносинах з оточуючими

    8

    Спочатку це може викликати дискомфорт, але з часом піде на користь.

    Багатьом людям складно окреслювати особисті кордони. Особливо тим, хто виріс у дисфункціональній родині, де про це навіть не замислювалися. Саме тому їм важко визначити власні межі — у них просто не було для цього можливостей.

    Встановлення кордонів починається з роздумів про те, що вас дратує або викликає дискомфорт. Комусь неприємно обговорювати певні теми, наприклад, політику чи релігію. Хтось не любить спілкування з незнайомими людьми або терпіти не може, коли до нього торкаються сторонні. Загалом, існує кілька основних категорій особистих кордонів, які варто окреслити насамперед, якщо ви раніше цього не робили.

    Які типи особистих кордонів існують

    1. Фізичні
    Це межі вашого тіла та допустимий рівень дотиків до нього. Наприклад, наскільки вам комфортно, коли вас обіймають, тиснуть руку, плескають по плечу або коли хтось бере на руки вашу дитину чи домашнього улюбленця.

    2. Матеріальні
    Вони стосуються вашого житла, його простору та особистих речей. Можливо, ви не хочете давати комусь свій планшет, не любите візити без попередження або залишати гостей у себе на декілька ночей поспіль.

    3. Духовні
    Цей тип кордонів пов’язаний із релігією: наскільки спокійно ви можете обговорювати своє ставлення до неї, як сприймаєте спроби схилити вас до певної віри, чи допускаєте нетерпимість у своїй родині тощо.

    4. Емоційні
    Це межі того, що вам комфортно обговорювати з іншими людьми і чим ви готові ділитися, говорячи про свої почуття чи розповідаючи особисту історію.

    5. Часові
    Ці кордони стосуються того, на що ви готові витрачати свій час. Багатьом важко їх встановлювати через тиск суспільства й очікування інших. Але це дуже важливий тип кордонів, наприклад, коли йдеться про відпустку або святкування важливої події.

    6. Сексуальні
    Вони визначають, що для вас прийнятно в сексуальному аспекті: від ерогенних зон до сексуальної ідентичності. Поважаючи ці кордони, ви проявляєте повагу до себе та своєї сексуальності.

    7. Фінансові
    Ці межі стосуються того, де й як ви витрачаєте свої гроші. Наприклад, ви вирішуєте обмежити суму фінансової допомоги родичам або не витрачати кошти на розкішний відпочинок, якого від вас очікують.

    8. Інтелектуальні
    Це ваші думки та ідеї, а також те, наскільки оточуючі їх поважають і сприймають. Наприклад, чи можете ви поділитися своїми міркуваннями у колі родини — і чи приймуть їх ваші близькі.

    Як окреслювати кордони різного типу

    Залишайтеся м’якими, але непохитними
    Не обов’язково проявляти агресію, але наполегливість важлива. Наприклад:
    «Мені б не хотілося обговорювати релігію, давай змінимо тему. Які у тебе плани на вихідні?»

    Будьте готові до дискомфорту
    Ви неминуче зіткнетеся з певним спротивом, особливо від тих, хто не звик до того, що у вас є особисті межі. Підготуйтеся до цього морально й продовжуйте відстоювати себе.

    Пам’ятайте, що ви можете контролювати лише власну поведінку
    Не варто ставити межі, які залежать від того, чи дотримуватимуться їх інші. Краще визначати ті, що залежать від вашої поведінки. Це різниця між:
    «Тобі потрібно закінчити вечірку о восьмій, бо мені треба вкладати дітей»
    і «Я піду з вечірки о восьмій, бо дітям завтра рано вставати. Дякую за розуміння».

    Продовжуйте розвиватися
    Встановлювати особисті межі та вчитися їх захищати ніколи не пізно. Ви могли роками миритися з чимось, а потім вирішити, що більше так не хочете.

    Наприклад, ви щороку влаштовуєте великий сімейний обід. Але цього року не готові купувати продукти, годинами готувати, сервірувати стіл і бути душею компанії. І це нормально. М’яко та ввічливо повідомте про своє рішення — люди, які вас справді поважають, поважатимуть і ваші особисті кордони.



    • інші новини