Звіт Київського міжнародного інституту соціології проливає світло на те, де в Україні хабарі залишаються звичною практикою. За останній рік рівень побутової корупції в окремих сферах не лише не зменшився — він зріс.
Найчастіше українці стикаються з вимаганням у школах. 29% опитаних заявили, що керівництво або вчителі вимагали з них чи членів родини гроші, подарунки чи послуги протягом останніх 12 місяців.
Медична сфера — на другому місці. 26% респондентів повідомили про хабарі з боку лікарів, працівників лікарень, поліклінік або аптек. Це вказує на системну присутність корупційної практики навіть у критичних для життя послугах.
У секторі землевпорядкування — включаючи приватизацію та користування землею — відбулося суттєве зростання: частка тих, хто зіштовхнувся з корупцією, зросла з 14% до 25%.
Стосовно Національної поліції, кожен четвертий українець (25%) зазначив, що стикався з вимаганням хабарів. Мова йде як про патрульну, так і про інші підрозділи.
Ще один тривожний сигнал — податкова сфера. Якщо торік про корупцію в ДПС заявляли 6% опитаних, то зараз — уже 13%.
У 2025 році держава збільшує витрати на боротьбу з корупцією. Найбільше фінансування отримає НАБУ — понад 2 мільярди гривень. Зростання бюджету також передбачене для Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Вищого антикорупційного суду — зокрема, через розширення їхнього кадрового складу.