День Соборності України відзначають кожного року 22 січня з дня підписання у цей день Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) й Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Офіційним свято стало з 1999 року. А ще 22 січня 1918 року підписали Четвертий універсал Центральної Ради, що проголошував УНР суверенною та незалежною державою.
22 січня 1919 на Софійській площі в Києві провели церемонію возз’єднання УНР та ЗУНР і зачитали текст універсалу Директорії. У Києві лунали слова Акту Злуки: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Тоді ЗУНР втрималася до літа 1919 року, а УНР проіснувала на рік довше. Хоча УНР та ЗУНР витримали недовго, Акт злуки 22 січня 1919 року мав історичне значення. Українці показали неподільність, соборність держави й солідарність усього народу. Саме тому 24 серпня 1991 року вважають датою не проголошення, а відновлення української державності.
Як відзначають День Соборності в Україні?
Уперше День Соборності відзначили в 1939 році у місті Хуст, тоді зібралися 30 000 українців. А офіційно 22 січня установили святом на державному рівні в 1999 році.
Головним символом Дня Соборності є живий ланцюг. На 71 річницю Акту Злуки в 1990 році понад мільйон людей з’єднали різні області України: узялися за руки й створили величезний живий ланцюг від Києва до Львова.
Пізніше акції з утворенням живого ланцюга повторювали в Києві на мосту Патона, з’єднуючи лівий і правий береги столиці, а також у різних містах України. У 2025 році великі масові заходи не проводяться, тож можна почитати про свято, переглянути цікаві ролики та фото.
День Соборності зараз — нагадування про цінності, події Української революції й те, що зараз треба докладати усіх зусиль до відновлення соборності знову.