5 порад, як створити фінансову подушку безпеки

    8

    Подушка безпеки не заощаджені гроші, якими ви можете розпоряджатися як завгодно. Це кошти на непередбачені витрати — вони можуть стати вам у нагоді у разі форс-мажору. На них не варто купувати новий смартфон, якщо старий ще добрий, або робити запланований ремонт. Але якщо раптом зламався ваш головний робочий інструмент – ноутбук, то накопичені кошти стануть у нагоді.

    Недоторканний фонд також може знадобитися, якщо ви раптово втратили роботу або захворіли. А може, переїхали, і ваш прибуток різко впав. Тобто варто ставитись до подушки безпеки як до вогнегасника, який має бути під руками на випадок пожежі. І не використовувати її, якщо не сталося нічого непередбачуваного.

    Ось кілька способів нагромадити недоторканний грошовий резерв.

    1. Відкладіть гроші з великого фінансового надходження

    Можливо, ви продали квартиру чи дачу. А може, розлучилися зі старим автомобілем, але не плануєте купувати новий. Або закрили серйозну угоду, отримали велику премію чи винагороду одразу за кілька замовлень на фрілансі.

    Має сенс відкласти хоча б частину суми у недоторканний запас. Вважається, що оптимальна фінансова подушка безпеки дорівнює сумі, якої вам вистачить на 3-6 місяців, навіть якщо ви не отримуватимете жодних доходів.

    Якщо ви маєте можливість, після великого надходження відкладіть в запас саме стільки.

    Після продажу квартири це цілком реально. Але позачергова премія, звичайно, може виявитися значно меншою, ніж ваш прожитковий мінімум на півроку. Не хвилюйтеся: можна відкласти стільки грошей, скільки ви зможете, а не всю суму одразу. Основа фінансової подушки безпеки буде закладена, а кошти, що бракують, ви накопичите в майбутньому.

    2. Регулярно відкладайте певний відсоток доходу

    Сума, яку ви зможете відправити в резерв, є дуже важливою. Але головне не величина, а регулярність відрахувань.

    Багато хто прагне створити подушку безпеки якнайшвидше. І їхнє бажання зрозуміле. Але подумайте про те, що раптові проблеми, які потребують великих витрат, виникають нечасто. На щастя, люди далеко не щомісяця звільняються , серйозно хворіють чи роблять терміновий ремонт.

    Тому можна розслабитися: навіть якщо ви відкладатимете по 10% від кожного грошового надходження, вже через рік у вас буде запас, що перевищуватиме місячний дохід. А прожити на ці гроші у разі потреби можна й більше, якщо виключити усі необов’язкові витрати.

    Не хвилюйтеся, якщо фінансова подушка поповнюється повільно, просто продовжуйте відкладати. У випадку форс-мажору ви, напевно, будете раді будь-якій накопиченій сумі.

    Якщо ви отримаєте гроші в подарунок , наприклад, на день народження, теж можете відкласти частину суми. Один із варіантів — придбати собі щось приємне за 80% від отриманих коштів, а решту відправити на поповнення фінансової подушки. Звичайно, так варто зробити, якщо такий крок не викликає у вас сильного внутрішнього опору.

    3. Перераховуйте на резервний рахунок кешбек та невеликий відсоток від витрат

    Можна трохи збільшити запаси, якщо регулярно відправляти у накопичення кешбек. Так, це невеликі гроші, але 1000 грн щомісяця за рік перетворяться на 12 000. В екстрених випадках ця сума навряд чи врятує ситуацію, але точно буде дуже доречною. А якщо форс-мажору не станеться протягом кількох років, запас стане ще більшим.

    Деякі банки пропонують використовувати для накопичень та витрати . Тобто автоматично перераховувати на накопичувальний рахунок невеликий відсоток кожної купівлі. Такий прийом розрахований на те, що людина навряд чи сильно засмутиться, якщо її щоденні витрати зростуть лише на 3–5%.

    Залишити в магазині не 2000 грн, а, скажімо, 2100, зовсім нескладно. Але згодом ці «копійки» теж можуть перетворитися на помітну суму. Подумайте, чи варто налаштувати таку опцію в додатку вашого банку.

    4. Порахуйте, які витрати ви зможете скоротити без шкоди для себе

    Тільки не варто розглядати цей процес як чергову спробу затягнути ремінь і позбавити себе всіх задоволень. Можна поставитися до цього як до захоплюючого квесту. Його завдання – замінити одні задоволення на інші, які обійдуться вам дешевше і допоможуть збільшити накопичення.

    Наприклад, ви любите купувати каву навинос. Ви сто разів читали, що від цієї звички варто відмовитись, щоб заощадити, але не хочете позбавляти себе задоволення. Дізнайтеся, скільки коштує недорога, але якісна кавоварка плюс термокухоль.

    І підрахуйте, через який час вони окупляться, якщо ви варитимете каву вдома і гулятимете вулицею не з паперовою склянкою, а зі своєю ємністю.

    Можна відмовитися від покупки кавоварки, замість неї придбати якісну джезву та навчитися варити каву зі спеціями на плиті. І щодня радувати себе улюбленим напоєм, витрачаючи набагато менше. А зекономлені гроші відправити на накопичувальний рахунок .

    Перевірте, чи дійсно ви користуєтеся всіма передплатами, гроші за які автоматично знімаються кожен місяць. Якщо якісь сервіси вас більше не цікавлять, сміливо відписуйтесь. Заодно та інформаційний простір почистіть.

    Дізнайтесь, які нові тарифи пропонує ваш мобільний оператор. Можливо, ви зможете заощадити на зв’язку. Наприклад, вам колись був потрібний безлімітний інтернет. Але зараз ви частіше виходите до мережі через Wi-Fi, і немає сенсу переплачувати за непотрібну вам послугу.

    Можливо, всі ці кроки дозволять за місяць заощадити зовсім небагато. Але ви все одно регулярно збільшуватимете свої накопичення . І згодом неодмінно побачите результат.

    5. Пошукайте джерело додаткового доходу

    Важливо вам не обов’язково прагнути заробити ще одну місячну зарплату. Навіть кілька тисяч стануть відчутною підмогою та допоможуть швидше сформувати подушку безпеки. Можна знову поставитися до цього процесу як до гри чи квесту. І перевірити, яким ще способом, окрім основної професії, ви можете заробити.

    Можливо, ви добре знаєтеся на фізиці чи біології і змогли б проводити пару занять на тиждень як репетитор. Або непогано граєте на гітарі та готові давати уроки для початківців. Може, ви із задоволенням відреставруєте старі меблі, які припадають пилом на дачі, і продасте їх через послуги оголошень. Або на дозвіллі регулярно генеруєте цікаві картинки за допомогою нейромережі просто так, для задоволення. Але можете робити, наприклад, стікери для месенджерів на замовлення.

    Згадайте всі свої навички, а краще запишіть. І пошукайте інформацію про те, як їх можна монетизувати.

    Якщо ви дотримуватиметеся цих правил протягом півтора-двох років, то напевно зумієте створити недоторканний запас, який підтримає вас у складній ситуації.



    • інші новини